Pille Ivask • 15 märts 2016

OPEC langetas nafta nõudluse prognoosi

OPECi peakorter Viinis  Foto: epa

OPEC andis teada, et on langetanud selleks aastaks nafta nõudluse prognoosi, vahendab CNBC.

Organisatsioon teatas, et OPECi toodetud nafta päevaseks keskmiseks nõudluseks sel aastal on 31,5 miljonit barrelit. Võrreldes varasemaga korrigeeris OPEC prognoosi 100 000 barreli võrra allapoole. Võrreldes möödunud aastaga tähendab see siiski 1,8 miljoni barreli jagu suuremat nõudlust.

OPEC teatas, et kogu keskmine päevane naftanõudlus peaks sel aastal kerkima 1,25 miljoni barreli jagu. Kuigi sama prognoos edastati ka möödunud kuul, lisas OPEC oma teadaandes, et Aasias, Vaikse ookeani piirkonnas ja Euroopas on oodata prognoositust veidi suuremat nõudluse kasvu.

Siiski märgib organisatsioon Euroopa kohta, et käimas on üsnagi ettarvamatu aasta. Kuigi majanduslik edasiminek ning madal nafta hind võivad nõudlust suurendada, on mitmel riigil siiski probleeme eelarve defitsiidiga ning ideed suurendada kütuseaktsiisi võivad tähendada nõudluse langust.

Samuti märkis OPEC, et on kahandanud nõudluse prognoose Ladina-Ameerika kohta. Eraldi toodi välja ka endise Nõukogude Liidu maad, kus on samuti näha oodatust tagasihoidlikumat nafta nõudluse kasvu.

Mis puudutab OPECisse mitte kuuluvate riikide nafta tootmismahtu, siis jäi organisatsioon endale kindlaks ning selleks aastaks oodatakse, et päevane toodang väheneb 700 000 barreli võrra.

Hetkel kuum