Rainer Saad • 6. mai 2016 kell 10:59

Zimbabwes tuli ringlusse „zombiraha“

Zimbabwe kurikuulus 100 triljoni dollarine rahatäht.  Foto: EPA

Raha puudujäägi tõttu on Zimbabwe keskpank toonud ringlusse kupüürid, mida kohalikud kutsuvad juba zombirahaks.

„See on zombiraha, tehtud eimillestki,“ ütles Zimbabwe poepidaja Fredmore Kupirwa, kellel tuleb üle piiri asuvatele partneritele tasuda USA dollarites. „Kui kliendid toovad mulle seda rumalat raha, siis kuidas saan ma enda varusid täiendada?“

Zimbabwe keskpank võttis kasutusele USA dollariga seotud rahatähed, kirjeldades neid võlasedelitena. Zimbabwes on käibel eri valuutad, sealhulgas USA dollar, Hiina jüaan ja Lõuna Aafrika rand, kuid praeguseks on riigis tekkinud tõsine sularahapuudus, kirjutas Bloomberg. 

„See on küüniline, lugupidamatu ja põlastav käik, millel pole mingit loogikat,“ ütles Zimbabwe endine rahandusminister Tendai Biti uue raha kohta.

2000. aastal sai Zimbabwes alguse kümme aastat kestev majanduslangus, mille tõttu tõusis inflatsioon 500 miljardit protsenti. Kuna kohalik raha kaotas oma väärtuse, võttis Zimbabwe kasutusele dollari. See tõi kaasa aga uue häda – dollar tugevnes peamiste ekspordipartnerite valuutade vastu ja seetõttu pidi Zimbabwe seiskama poole enda tootmisest.

Zimbabwe kaubanduskoja president Busisa Moyo ütles, et keskpank võib uute kupüüridega vähendada sularahapuudust, kuid kriisi probleeme see ei lahenda, milleks on ülemäärane import ja välisinvesteeringute puudus.

Hetkel kuum