Kadi Neemre • 2. juuni 2016 kell 15:30

OPECi kokkulepe kukkus taaskord läbi

Täna Viinis toimunud OPECi kohtumise käigus ei suudetud taaskord kokkuleppele jõuda ning nafatootmise poliitika jäi täna muutmata.

Otsus tähendab seda, et nafatootmisele ei rakendata mingeid piiranguid, kinnitavad OPECi delegaadid.

Delegaatide kinnitusel sai uueks OPECi peasekretäriks Nigeeria kandidaat Mohammed Barkindo.

Viimati otsustas naftariikide ühendus piirata naftatoodangut 2008. aasta detsembris. Hirmud, et 56-aastane organisatsioon on kaotamas oma kartelli rolli ning muutumas pelgalt mokalaadaks, on üha kasvamas.

Madalad naftahinnad on OPECi liikmetele aga juba pikema aja vältel valmistanud suurt peavalu. Kannatanud on nii vaesemad riigid kui ka jõukamad liikmed nagu Golfi lahe riigid.

Pingeid on OPECi liikmete vahel olnud tunda aga juba alates 2014. aasta novembrist  ning need on üha kasvanud.

Pinged said alguse peamiselt sellest, et OPEC otsustas jätkata nafta pumpamist rekordtasemel, seda hoolimata globaalsete naftahindade langusest. OPEC-l oli ametlik tootmispiirang – 30 miljonit barrelit päevas, kuid see tühistati detsembris. Piirangu tühistamine võimaldas liikmesriikidel toota piiramatul hulgal naftat, suurendades sellega globaalset naftavarude ülejääki veelgi enam.

Otsust nähti peamiselt Saudi-Araabia juhitava strateegiana, mille eesmärgiks oli säilitada turuosa OPEC-sse mittekuuluvate konkurentide suhtes. See aga haavas eelkõige naftaühenduse vaeseimaid liikmeid ehk nö õrna viisikut – Venetsueelat, Nigeeriat, Liibüat, Alžeeriat ning Iraaki.

Naftahinnad on küll sellel aastal hakanud paranema, kuid see, kas OPEC suudab ennast taas ühtseks organisatsiooniks üles ehitada, näitab vaid aeg.

Peale uudise ilmumist kukkus Brenti toornafta hind 1,4%, barreli hinnaks kujunes 49,04 dollarit. WTI toornafta hind kukkus 1,7% ning barrel maksis 48,17 dollarit.

 

 

Hetkel kuum