Investor Toomas: maksan USA dividendidelt liiga palju

08. juuni 2016, 15:30
USA dollarid
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160608/BORS/160609772/AR/0/AR-160609772.jpg

Lugeja juhtis mu tähelepanu tõsiasjale, et USAst saadavate dividendide maksustamine võib sõltuvalt teenusepakkujast kuni kahekordselt erineda.

Minu portfellis on nelja USA börsidel noteeritud ettevõtte aktsiaid, mistõttu otsustasin uurida, kuidas saaksin oma maksukulu vähendada.

Praegu peetakse igalt minu Swedbanki kontole potsatavalt USA päritoluga dividenditulult maksudena kinni 30 protsenti. Hoolimata sellest, et Eestil on Ameerika Ühendriikidega sõlmitud leping topeltmaksustamise vältimiseks.

Enamik topeltmaksustamise vältimise lepinguid näeb ette, et Eesti riigil on õigus pidada mitteresidentidele makstavatelt dividendidelt kinni 15 protsenti tulumaksu. Sama põhimõte kehtib ka Eesti residendi poolt tulu saamisel vastavast välisriigist, ehk siis USA dividenditulult ei tohiks mind kõrgema kui 15protsendilise maksumääraga koormata.

Swedbank soodusmäära ei võimalda

Selleks, et soodusmäärad välismaise dividenditulu saajale kohalduksid, peab maksude kinnipidaja olema informeeritud investori riiklikust paiknevusest. See tähendab, et maksumäära alandamiseks peaksin esitama USAsse residentsustõendi ehk tõestama, et elan Eestis.

Paraku pole residentsustõendi esitamine minu kodupanga Swedbanki vahendusel võimalik. „Meil pole seni õnnestunud sõlmida lepingut niivõrd mõistlike tingimustega, et saaksime võimaldada USA maksumäära alandamist,“ vastas minu päringule Swedbanki veebiteenindaja.

Panga sõnul tuleb residentsuslepingu vahendamiseks saavutada kokkulepe USA aktsiate alamhalduriga, kuid praegu ei osata ennustada, millal see õnnestuda võiks.

LHV-l leping sõlmitud

Selgus, et Eesti turul tegutsevatest teenusepakkujatest võimaldab USAsse residentustõendi esitamist vaid LHV pank, kus avalduse täitmine on enne USAs noteeritud aktsiatega kauplema asumist lausa kohustuslik. Tõend kehtib kolm aastat, misjärel tuleb seda uuendada.

Eraisikutest investorid saavad residentsustõendit täita ka LHV internetipangas ning see ei tohiks aega võtta kauem kui kümme minutit.

Mõttetööd jagub

Eelmisel nädalal jõudsin järeldusele, et minusuguse pikaajalise ja võrdlemisi harva tehinguid tegeva investori jaoks pakub kõige soodsaimad haldus- ja tehingutasusid Swedbank.

Kui aga võtan arvesse ka dividenditulu maksustamise, võib LHV teenus teatud juhtudel kasulikumaks osutuda. Eriti arvestades, et minu portfellis on lisaks neljale USAst dividenditulu toovale aktsiale neli Balti börsidel noteeritud väärtpaberit, mille haldamiskulud LHVs üldse kaoksid.

Kindlasti ei kavatse ma ühtegi otsust kiirustades langetada, kuid plaanin dividenditulu maksustamist nüüd pingsamalt jälgida ja täpselt välja arvutada oma kulutused võrdluses teiste turult saada olevate teenustega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. June 2016, 15:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing