Indrek Mäe • 2. september 2016 kell 7:45

Reklaamiturg tippjalgpallis on hüppeliselt kasvanud

Mõõtu võtavad Manchestert United ja Leicester City.  Foto: epa

Tippliigades mängivate jalgpalliklubide särgireklaamist saadavad tulud kasvasid möödunud hooajal kolmandiku võrra ning moodustavad enamiku meeskondade reklaamitulust.

Economisti andmetel said Inglismaa kõrgliigas (Premier League) mängivad jalgpalliklubid hooajal 2015/2016 särgireklaami müügist pärit tulu rohkem kui 330 miljonit eurot. Kui kõik reklaamitulud kasvasid möödunud hooajal Inglismaal 12%, siis särgireklaami kasv oli üle 30 protsendi.

Särgireklaamidelt teenitava tulu kasv on märgatav ka mujal maailmas. Võrreldes 2010. aastaga on need Euroopa kuues suurimas jalgpalliliigas kahekordistunud. Kokku teenisid kuus suurimat kõrgliigat särkidelt eelmisel hooajal 830 miljonit eurot.

Populaarsus meelitab sponsoreid

Reklaamitulude suurenemisele on kaasa aidanud jalgpalli vaadatavuse ning ülekannete kättesaadavuse suurenemine. Mängu massidesse jõudmisele aitab kaasa ka mitu uudset voogedastust pakkuvat lahendust. Huvi jalgpalli vastu on võrreldes teiste spordialadega üha suurem. Näiteks lõppenud Euroopa meistrivõistluste finaali Portugali ja Prantsusmaa vahel vaatas rohkem kui 300 miljonit inimest ning seda on kolm korda rohkem kui ameeriklaste Super Bowli.

Ekspertide hinnangul on jalgpalli oluliselt atraktiivsemaks muutnud Leicester City eelmise hooaja tiitlivõit Inglismaa kõrgliigas ning suur vaadatavus on reklaamiturule toonud ka uusi tulijaid arenevatelt turgudelt. Näitena tuuakse välja Tai jaekett King Power, mille logo vaatab valitsevate Inglismaa meistrite särkidelt vastu hoolimata sellest, et Suurbritannias pole ühtegi ketti kuuluvat poodi. See tähendab, et tänu üle maailma populaarseks muutunud Inglise jalgpallile loodetakse end reklaamida ka nendel turgudel, kus tegelikult tegutsetakse.

Reklaamitulu loodetakse aga veelgi suurendada. Näiteks plaanib rahvusvaheline jalgpalliliit FIFA luua maailmameistrivõistluste tarbeks regionaalsete sponsorite süsteemi. Selle kohaselt poleks toetajad enam seotud MMi kui kaubamärgiga, vaid reklaam muutuks piirkonnapõhiseks. Nii loodetakse suurvõistlust toetavate ettevõtete arvu rohkem kui kahekordistada.

„Oma logo panemine särkidele on turniiri või konkreetse sündmuse toetamisest kasulikum, sest nii jõuab see igale poole, kus meeskond mängib,“ kirjeldati Economisti artiklis uue süsteemi eeliseid. Samuti on reklaamiostjatele tulus klubijalgpalli toetamine, sest meeskonnad saavad skandaalide tõttu meediapilti isegi siis, kui tulemused pole kõige paremad või mõni tippmängija, kes võiks reklaamikandjana hästi mõjuda, on vigastatud. See on ka põhjus, miks näiteks Nike sõlmis Inglismaa kõrgliigas mängiva Chelsea'iga 12 aasta pikkuse ning 600 miljonit naela väärt sponsorlepingu.

UEFA reeglid teenivad reklaamiturgu

Reklaamitulu aitab klubidel täita ka Euroopa Jalgpalliliidu (UEFA) finantsilise ausa mängu reegleid. Viimaste kohaselt ei tohi klubi kolme hooaja lõikes mängijatele kulutada üle 30 miljoni euro rohkem, kui meeskond teenida suudab. Vastasel juhul ootavad meeskonda trahv ning piirangud Euroopa hinnatuimas Meistrite Liigas mängimisel. Soov reeglitega kooskõlas tegutseda seab klubid aga sõltuvusse sponsorrahast.

Lisaks on reklaamiostjad hakanud olukorda ära kasutama ning sõlmivad klubide poolt vaadatuna järjest kahjulikumaid lepinguid. Sponsorraha suurus seatakse üsna tihti sõltuvusse meeskonna tulemustest jalgpalliväljakul. Näiteks Leicester Cityle lõi Premier League’i võit tänu reklaamitulule võimaluse hankida rohkem kui 50 miljoni naela eest uusi mängijaid.

Hetkel kuum