„Jeff Bezos valitseb maailma“

12. september 2016, 13:00
Amazoni juht ja asutaja Jeff Bezos suudab üllatada nii analüütikuid, kui ka investoreid.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160912/BORS/160919973/AR/0/AR-160919973.jpg
Ainult tellijale

Niimoodi ülistas CNN Money Bezost, kui kirjutas Amazoni aktsia uuest rekordkõrgest tasemest.

Amazoni tähelend on olnud kiire ja see on tõstnud ettevõtte asutaja Jeff Bezose maailma rikkaimate inimeste hulka. Amazon on suutnud kasvada kiiremini kui tema konkurendid ning uute kasvuallikatena otsitakse pidevalt erinevaid võimalusi. Praeguseks kuuluvad Amazonile oma lennufirma, mitu menukat telesõud ning suur pilvandmetöötlusüksus. Rääkimata hulgast toodetest, mida Amazoni vahendusel müüakse iga päev. Kõik see tekitab aga küsimuse, et kas Amazoni kasv jätkub sama kiiresti ja mida võiks see tähendada investoritele?

Aktsial 900dollariline hinnasiht

Praeguseks on Amazoni väärtus tõusnud maagilise 360 miljardi dollarini. Piper Jaffray tippanalüütik Gene Munsteri sõnul pakub Amazon innovaatilisi strateegiaid ning tegemist on kiire kasvuga jaemüügifirmaga. Munster on Amazonile pannud külge 900dollarilise hinnalipiku, mis on ligi 20% üle praeguse hinna.

Munsterile meeldib see, et Amazoni haardeulatus on paranenud ning see tagab kiiremad saadetised. „Amazon on jõudmas sinna, kus ta suudab edukalt tulla toime konkurentsiga,“ ütles ta.

Lisaks on analüütik veendunud, et tulevikus lõikab Amazon kasu erinevatest uuendustest nagu robootika, tarneahela täiustamine, toodete kohaletoimetamine droonidega ning isesõitvad autod. „Need uuendused kannavad vilja aja jooksul ja kuigi iga uuenduse mõju pole veel täpselt teada, on võimalused suured ning pikaajalistele investoritele pakub see selget potentsiaali,“ ütles Munster.

Muljetavaldav kasv

Kvartalist kvartalisse on suutnud Amazon kasvada kiiremini kui tema konkurendid, kelle hulka kuuluvad jaemüügiketid Walmart ja Target. Walmart läks hiljuti isegi nii kaugele, et Amazoniga konkureerimiseks ostis 3 miljardi dollariga interneti jaemüügi idufirma Jet.com.

Analüütikud prognoosivad, et sel aastal suureneb Amazoni müük 28% ning järgmisel aastal 20%. Kasumi kasvuks prognoositakse sel aastal 360% ning järgmisel aastal 80%.

Lisaks laieneb ettevõte jõuliselt toidu kohaletoimetamise sektoris, mis on järjekordne samm võtmaks turgu Walmartilt, Targetilt ning teistelt supermarketitelt nagu Kroger, Whole Foods ning Costco.

Ainukeseks takistuseks Amazonile võivad osutuda Bezose liiga ambitsioonikad plaanid. Tasub meenutada aegu, mil Bezose plaanid panid investoreid kukalt kratsima. Nii oli see näiteks Amazoni nutitelefoni ja tahvelarvuti Fire’ga, mis ei suutnud kuidagi pakkuda konkurentsi Androidi ja Apple’i seadmetele.

Kuid vaatamata sellele on Amazon suutnud enda positsiooni seadmete turul parandada. Näiteks Amazoni Echo nutikõlarist on saanud tõeline müügihitt ning Bezos on kinnitanud aktsionäridele, et e-lugeril Kindle on miljoneid omanikke.

Väsimusmärke veel ei ilmuta

Investorteabe portaal Motley Fool kirjutas, et vaatamata kiirele tõusule, ei ole näha märke, et Amazon hakkaks väsima. „Põhja-Ameerika turg on Amazonile kõige olulisem ning sellest sõltuvad ettevõtte tulemused. Õnneks on Amazonil endiselt hoog sees, kuna käive kasvas eelmises kvartalis võrreldes möödunud aasta sama ajaga 28%, 17,67 miljardi dollarini. Jõuline kasv näitab, et Amazon ei ole Ameerika Ühendriikide turul väsimas ning see annab lootust, et kasv jätkub ka tulevikus,“ kirjutas Motley Fool Amazoni kohta.

Lisaks suurenevad ka Põhja-Ameerika turu kasumimarginaalid ning tegevuskasumi kasv oli teises kvartalis 100%, mis on oluliselt suurem kui käibe kasv.

Aktsiahinnal kiire tõus

Amazoni aktsia on sel aastal tõusnud 12,5% ning eelmisel aastal ulatus tõus 51%-ni. Analüütikute hinnasihtide konsensus on 880 dollarit. Selle näitaja järgi on aktsial veel „tõusuruumi“ umbes 16%.

47 analüütikust, kes Amazoni katavad, on 41 andnud aktsiale „osta“ soovituse ning kuus „hoia“ soovituse. Müüa ei soovita aktsiat ükski analüütik. Vaadates aktsia praegust hinda P/E (hinna ja kasumi suhe) järgi, on tegemist kalli aktsiaga. Amazoni ettevaatav P/E on 130, mis on 8 korda rohkem, kui S&P 500 indeksisse kuuluvatel ettevõtetel keskmiselt.

Kuid Amazoni puhul ei tasuks P/E suhet niiväga arvesse võtta, sest selle mõõdupuu järgi on alati tegemist olnud kalli aktsiaga. See pole aga takistanud aktsial tõusmast kolme aastaga 150% ning viie aastaga 260%.

Pidu kestab tõenäoliselt veel mõnda aega

Tõenäoliselt jätkub Amazoni aktsiahinna tõus ka tulevikus ning pole välistatud, et see võib jõuda 1000 dollarini. Kuid mingil hetkel võib aktsia siiski korrektsiooni teha ning langeda. Millal see juhtub, ei oska keegi prognoosida.

Vaadates aga Amazoni aktsiahinna võidukäiku ja Jeff Bezose ambitsioonikaid plaane, on selge, et Bezose vastu ei tasuks panustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. September 2016, 13:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing