• Jaga lugu:

  Maksumuudatused koorivad investorilt kaks nahka

  FinanceEstonia juhatuse liige ja Ernst & Young Baltic AS partner Ranno Tingas.Foto: Andras Kralla

  Uute maksumuudatustega tekib investoril oht, et temalt kooritakse kaks nahka. Kõrgemate maksudega peavad arvestama ka kõik teised majanduslikult aktiivsed inimesed, kes endale lisasissetulekuid on tekitanud.

  Sest just väärtpaberitehingutega võib tekkida kahekordne mõju, mis tähendab, et kasumilt või dividendidelt makstakse tulumaksu ja see viskab investori kõrgema tulu saajate hulka, millega kaasneb suurem maksukoormus.
  Näpunäiteid investorile
  Ernst & Young Baltic AS partner Ranno Tingas ütles, et aktsiate müümisel mängib olulist rolli see, palju neilt tulu teenitakse. „Toon äärmusliku näite. Kui kellegi bruto kuupalk on 1200 eurot, siis saab ta maksuvaba tulu 500 eurot kuu kohta. Kui nüüd aasta lõpus ta müüb väärtpabereid ja saab sellest kasu 10 800 eurot ehk kokku tema tulu on 2100 eurot kuu kohta, siis ta kaotab maksuvaba tulu. Seega lisaks väärtpaberite müügist saadud tulule peab ta maksma tulumaksu ka kogu maksuvaba tulu pealt,“ ütles Tingas.
  Sama näide toimiks tema sõnul ka siis, kui investor saaks ükskõik mis muud tulu nimetatud summas. „Seadus tegelikult räägibki aastatuludest - maksuvaba tulu on aastas 6000 eurot kuni 14 400 euro suuruse tulu puhul ja alates 25 200 euro suurusest aastatulust maksuvaba tulu enam üldse ei ole. Oluline on arvestada, et aastatulu suuruse arvutamisel võetakse arvesse ka maksuvaba dividenditulu ning ka maksuvaba välismaa palgatulu,“ lisas Tingas.
  Investeerimiseks kasuta ettevõtet
  Investor ja „Rikkaks saamise õpiku“ autor Jaak Roosaare soovitab investoritel investeerida läbi ettevõtte. „Tuleb jah arvestada, et ka dividendid eraisikule muutuvad tulumaksu tõstvaks tuluks. Üldiselt tasub ikkagi tõsisematel investeerimishuvilistel kasutada ettevõtet, kus mängumaa on laiem,“ sõnas Roosaare.
  Talle üldiselt maksumuudatused ei meeldi, vaid eelistab stabiilsust, et ei peaks keset mängu reegleid muutma. „Samas saan uue maksukava loogikast aru ja olen sellega nõus. Ega enne midagi kindel ei ole, kui deklareerimise aeg käes - uue valitsusega on seda juba päris palju olnud, et räägitakse ühte, aga tegelik seadus tuleb teistsugune,“ lisas Roosaare.
  Rahatarkuse õpetajale meeldiks, kui investeerimiskonto süsteemi abil saaks normaalselt investeerida erinevatesse toodetesse. „Ka võlatoodetesse läbi ühisrahastuse ja kasutades palju odavamaid välismaiseid maaklerfirmasid, näiteks Interactive Brokers,“ sõnas Roosaare.
  "Rikkaks saamise õpiku" autor Jaak Roosaare soovitab investeerida läbi ettevõtte.Foto: Andras Kralla

  Hoiuseintressid, sõltumata summast, maksustatakse alates 2018. aastast.

  2018 kaotatakse pensioni III samba ühisdeklaratsioon

  Eluasemelaenudele kehtestatakse intresside mahaarvamise ülempiir 300 eurot. (Alates 2017)

  Muutub optsioonide maksustamine – eesmärgiks pakkuda Eesti idufirmade jaoks paremaid võimalusi juhtide ja spetsialistide leidmisel

  Maksukoormus väheneb

  -          Kontsernid, kelle Eesti tütarühing teenib kasumit, mida jaotatakse regulaarselt

  -          Madalama ja keskmise sissetulekuga inimesed

  Maksukoormus ei muutu

  -          Füüsilisest isikust Eesti dividenditulu saajad

  -          Eesti kontsernid välismaa tütarühingute tulude osas

  Allikas: Ernst & Young

  Kaob III pensionisamba ühisdeklaratsioon
  Uuendatud tulumaksuseadusega on abikaasadel kadunud võimalus vabatahtlikku pensionisambasse säästetud summasid kajastada ühise mahaarvamisena. See muudatus kehtib 2017. aasta tuludeklaratsiooni kohta, mis tuleb esitada 2018. aasta alguses.
  Nordea Pensionsi juhi Angelika Tageli sõnul on see kindlasti ebameeldiv uudis peredele, kes siiani kogusid kahe peale suuremat pensionitagavara kui nad seda individuaalselt teha saaksid.
  ”Muudatus puudutab negatiivselt perekondi, kus üks abikaasadest on kodune või töötu või siis töötab väiksema palga või koormusega, ning seetõttu perekond elab valdavalt teise abikaasa tuludest. Näiteks abikaasa, kes kasvatab kodus lapsi või muul põhjusel elab oma lähedase tuludest, ei saa oma tulevikku täiendavalt kindlustada ühisdeklaratsiooni maksusoodustuste toel. Selliste inimeste sissetulek pensionipõlves võib olla tänase elatustasemega võrreldes kehvem ja nad võivad olla riigile suuremaks koormaks,” ütles Tagel.
  Tema sõnul ei ole niisuguseid perekondi palju. Seega võib öelda, et statistiliselt on muudatuse mõju riigi tuludele ja ka III pensionisamba mahtudele väga väike, kuid madalama sissetulekuga pereliikmetele toob muudatus negatiivse tagasilöögi tuleviku kindlustamisel.
  ”Selle soodustuse kaotamine tulumaksuseaduses tuli ootamatu üllatusena. Eesti demograafilist olukorda arvestades oleks pigem vaja rohkem toetada vabatahtlikku säästmist pensioniks, mitte vastupidi,” lisas Tagel.
  Tingas märkis, et kindlasti on Eestis peresid, kus üks abikaasa ei teeni maksustatavat tulu või see on nii väike, et sellest ei saa 6000 eurot panna pensioni III sambasse. „Sest lisaks summalisele piirmäärale kehtib ka 15% piirmäär pensioni III samba sissemaksetele,“ ütles Tingas.
  Maksumuudatus eluasemelaenude puhul
  Maksumuudatuse tõttu langetatakse eluasemelaenu intresside maksustavast tulust mahaarvamise ülempiir 1200 eurolt 300 euroni. Sellel võib olla mõju eluasemelaenudele ning sellist meetodit on soovitanud meile ka OECD kinnisvaraturu jahutamiseks.
  Kinnisvarainvestor Peeter Pärteli sõnul üürikinnisvara omandamist see ei mõjuta, sest tulumaksu mahaarvamist intressidest pole saanud kunagi üürikinnisvara omandamiseks kasutada. „Samuti ei usu ma, et keegi mõtleks sellele tagastusele kodu ostuotsust tehes. Pigem on see olnud tore kingitus korra aastas saada see tulumaksu osa tagasi. Kuna intressid on madalad, siis ajastuse mõttes on päris hea aeg seda soodustust piirata või üldse ära kaotada,“ ütles Pärtel.
  Kinnisvarainvestor Peeter PärtelFoto: Raul Mee
  Tarbimine võib kasvada
  Sellest lõikaksid kasu jaemüügiketid, sealhulgas ka Tallinna börsil noteeritud Kaubamaja. Miks mitte ka Tallink, mille laevapoodide ja restoranide käive on aastast aastasse kasvanud, pesutootja Silvano FG, rõivafirma Baltika ning kasiinofirma Olympic EG. Kaudselt võib mõjutada palkade tõus kõiki börsifirmasid.
  Küsimus on aga selles, kui palju palgatõusust suunatakse tarbimisse ja läbi selle Eesti majanduse elavdamisse. Palgatõusu võivad aga ära süüa teised tegurid nagu aktsiiside tõus ja suhkrumaks, mis võib tuua kaasa mingi sortimendi vähenemise ning tekitada uusi eelistusi.
  Tutvu kõikide maksumuudatustega siin
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Juhan Aguraiuja: viis taastuvenergia trendi, millel silm peal hoida
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
Taastuvenergia ei tähenda ammu enam ainult päikest, tuult ja biomassi – uute tehnoloogiate kõrval vaadatakse senistele lahendustele otsa uue ja värskema pilguga. Danpower Eesti juht Juhan Aguraiuja toob välja viis olulist taastuvenergia trendi.
USAs on vaktsineeritud 70% inimestest
USAs on 70% inimestest saanud vähemalt ühe doosi Covid-19 vaktsiini, mis tähistab olulist verstaposti pandeemia vastases võitluses, vahendab Bloomberg.
USAs on 70% inimestest saanud vähemalt ühe doosi Covid-19 vaktsiini, mis tähistab olulist verstaposti pandeemia vastases võitluses, vahendab Bloomberg.
T1 alghind on isegi suurima võlausaldaja arvates liiga kõrge
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Pealinna uusim kaubanduskeskus T1 läks võlgade katteks 85 miljoni euro eest oksjonile, kuid isegi suurim võlausaldaja leiab, et sellise hinnaga ostjat ei tule.
Nordica sai iseseisvaks lennufirmaks
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.
Nordic Aviation Groupi kuuluv Nordica teatas, et alustab tegevust iseseisva lennuettevõttena ja teeb täna oma nime alt esimesed regulaarlennud.