Mait Kraun • 25. juuni 2017 kell 16:28

Euro võib alustada aastatepikkust tõusu

Euro märk  Foto: PantherMedia/Scanpix

Euro võib alustada aastaid kestvat kallinemist, sest euroala majandus on paranemas ning keskpankurid võivad olla sunnitud rahapoliitika normaliseerimisega alustama.

Selle asemel, et dollari tõusule ja USA majanduskasvu paranemisele panustada, on investorid kaalumas võimalust, et dollari parimad päevad on pärast rekordilist tõusu läbi. Nüüd on kauplejad panustamas hoopis sellele, et 5,1 triljoni dollari suurusel turul tõuseb rambivalgusesse euro.

Investorid panustavad jõuliselt euro tõusule

Esialgu tundub, et euro ei ole taolise positsiooni hõivamiseks parim kandidaat. Regioonis on negatiivne hoiuse intressimäär ja Euroopa Keskpank ostab iga kuu varahindade ja majanduse toetamiseks võlakirju. Samas on poliitilised riskid vähenenud, euroala majandus on taastumas ja ökonomistid näevad, et keskpanga rahatrükki hakatakse peagi koomale tõmbama. Föderaalreserv lõpetas varaostud 2014. aastal ning samal aastal hakkas ka dollar kiiresti tugevnema. See tähendab, et euro võib alustada mitme aasta pikkust tõusu, mis oleks sarnane dollari tugevnemisega.

„USA presidendivalimiste järel tekkinud optimism on muutunud pessimismiks. Pärast valimisi panustasid kõik dollari tõusule, poliitikast oodati palju ning tsükliliselt oodati tõusu,“ ütles HSBC Holdings Plc valuutastrateeg David Bloom. „Täna on hoopis nii, et need asjad kehtivad hoopis Euroopa, mitte USA puhul.“

HSBC ei ole selles osas üksi. Investorid on selles kvartalis panustanud suurelt euro tõusule, mis aitas eurol praktiliselt kõigi suuremate valuutade suhtes kallineda. Viimati juhtus nii 2013. aastal. Samal aja jooksul on dollar aga suuremate valuutade suhtes hoopis odavnenud.

Euro võib käia dollari jälgedes

Bloombergi küsitletud analüütikud tõstavad üksteise järel prognoose, et euro kallinemisega sammu pidada. Aasta algusega võrreldes on euroala valuuta tõusnud 5,9 protsenti. Veel neljandas kvartalis odavnes euro 6,4 protsenti, sest suur osa kauplejatest oli Donald Trumpi majanduspoliitika suhtes ülimalt optimistlik.

„Euroga võib sama asi juhtuda nagu dollariga,“ ütles UBS Wealth Managementi valuutaturgude uuringute juht Thomas Flury. „Eriti kui arvestada sellega, et Euroopa Keskpangal on tung rahatrükki ära lõpetada, sest majandus on liiga tugevas seisus.“

Tõsi, euro kallinemisele (dollari suhtes) panustamine võib olla liiga ilmselge panus, mida teha. Tegemist on ikkagi valuutapaariga, millega tehakse maailmas kõige rohkem tehinguid. Investoritel, kes panustavad euro kallinemisele jeeni suhtes, võib isegi paremini minna. Jaapani valuutat hoiavad samuti tagasi negatiivsed intressimäärad.

Prognoose tõstetakse rekordkiirusel

Euro on viimase kahe kuu jooksul kallinenud jeeni suhtes 7,6 protsenti. Analüütikud on järsult tõusnud euro-jeeni valuutapaari 2017. aasta lõpu prognoose. Kusjuures kunagi varem polegi prognoose nõnda kiiresti tõstetud. Jaapani Keskpank ei andnud eelmisel nädalal ka vihjeid, millal võiks rahapoliitika hakata karmimaks muutuma ning see viis valuutapaari peaaegu 14 kuu kõrgeima tasemeni.

„USA dollar-jeeni puhul on tõusupotentsiaali vähem kui euro-jeeni puhul,“ ütles Societe Generale fikseeritud sissetulekuga varade juht Kit Juckes. „Eurot on tagasi hoidnud Euroopa Keskpanga agressiivne poliitika, nüüd on fookus hakanud vaikselt liikuma normaliseerimise peale. See on nagu vedruga nukk, mille kastilt hakatakse kohe kaant ära võtma.“

Hetkel kuum