Sirje Rank • 21. august 2017 kell 13:54

Keskpangad sel nädalal tähelepanu keskmes

Janet Yellen ja Mario Draghi 2014. aastal Jackson Hole'i majandusfoorumil.   Foto: Scanpix/Reuters

Maailma finantsturgude fookus on sel nädalal koondunud keskpankurite iga-aastasele majandusfoorumile, mis toimub USAs Wyomingi osariigis Jackson Hole’is.

Seal esinevad ettekandega nii USA Föderaalreservi juht Jenet Yellen kui ka Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi. Viimaselt oodatakse eelkõige vihjeid, millised on keskpanga plaanid rahapoliitilise stiimuli vähendamiseks ning varaostuprogrammi koomale tõmbamiseks.

Keskpankurite üks peamisi aruteluteemasid on tänavu inflatsioon, mis ei ole piisavalt vedu võtnud hoolimata keskpankade erakorralisest stiimulist ja majanduskasvu toibumisest. Reegel, et madalam tööpuudus toob kaasa tööjõu puuduse, mis tekitab palgasurve, mis omakorda kergitab inflatsiooni, ei paista enam toimivat. Nõrgast inflatsioonist hoolimata kaaluvad keskpankurid, kuidas stiimulit lõpetama hakata.

USA inflatsioon aeglustus juunis 1,4 protsendile ning euroalal on keskmine inflatsiooninäit 1,3%. See on ikka alles kaugel optimaalseks hinnatud 2% tasemest. Ajaleht Financial Times kirjutas, et Euroopa Keskpangal on järjest raskem varaostukavasse sobivaid väärtpabereid leida. Keskpank on kehtestanud piirangu, kui suures mahus võlakirju osta võib – Saksamaa puhul näiteks on see limiit juba lähedal.

USA Föderaalreserv on märku andnud, et plaanib esimesi samme tugiostudega 4,5 triljonile dollarile paisutatud bilansi vähendamiseks. Yellen võib seda vaadet kinnitada või anda ka vastupidiseid signaale, kui inflatsioon annab põhjust kõhklusteks.

Ka Euroopa Keskpank on lubanud sügisest kaaluma hakata, kuidas 2,3 triljoni euro suuruse varaostukava lõpetamine võiks välja näha. Juulis toimunud Euroopa Keskpanga rahapoliitilisel nõupidamisel muretsesid mitmed keskpankurid euro tugevuse pärast, mis võib negatiivselt mõjuda euroala majanduse toibumisele. Ühtlasi pidurdab see niigi nõrka inflatsiooni. Euro on Bloombergi andmeil USA dollari suhtes tänavu kallinenud 12%.

Euroopa Keskpanga järgmine rahapoliitika arutelu on 7. septembril. Võimalik, et keskpanga juht Mario Draghi jääb oma sõnavalikus Jackson Hole’is väga ettevaatlikuks.

Keskpankurite kohtumisi on Jackson Hole’is peetud 1982. aastast saadik. Kohavaliku puhul oli määrav, et see on hea forellipüügi koht. Toona taheti kangesti osalema saada USA Föderaalreservi juhti Paul Volckerit, kes on kirglik kalamees.

Hetkel kuum