Mait Kraun • 9. september 2017 kell 12:00

Jüaan on tänavu üllatanud

Hiina jüaanid.  Foto: EPA

Hiina jüaan on tänavu tublisti kallinenud ning valuuta on tagasi teinud ka eelmise aasta kaotused. Analüütikute jaoks on see tulnud üllatusena, aga nüüd arvatakse, et tõusuruumi veel on, kirjutab CNBC.

Selle nädala teisipäeval maksis üks dollar 6,5151 jüaani, mis tähendab, et tänavu on hiinlaste valuuta kallinenud juba 6 protsenti, selgub Reutersi andmetest. Augustis kallines jüaan 2017. aasta kiireimas tempos.

Kusjuures jüaan on tugevnenud oodatust palju kiiremini. Teised Aasia valuutad on samal ajal aga odavnenud, sest Põhja-Korea ja USA vastasseis tekitab regioonis pingeid. Ekspertide sõnul on Hiina Keskpank suutnud tõestada, et valuutat suudetakse hästi kontrolli all hoida. Selleks on tugevdatud kapitalikontrolli ning sekkutud valuutaturule.

Jüaan muutub investorite turvasadamaks?

Mõned analüütikud isegi räägivad, et jüaanist võib olla saamas niinimetatud turvasadama valuuta.

„Valitsuse võimekus olukorda kontrollida on muutnud Hiina ja Hiina jüaani stabiilseks, vaatamata sellele, et poliitiliselt ja majanduslikult on asjad ebakindlad,“ ütles investeerimisfirma Eurasia Groupi riskijuhtimise direktor Callum Henderson. „See välistab olukorra, kus USA president ja valitsus saavad hiinlasi süüdistada valuuta kunstlikus nõrgestamises, seda just enne Hiina parteikongressi ja USA presidendi Donald Trumpi visiiti.“

Hiina 19. parteikongress algab oktoobri keskpaigas ning tegemist on Hiina viimase viie aasta kõige tähtsama poliitilise sündmusega. See kulmineerub uute parteijuhtide valimisega. Pekingi jaoks on majanduse ja turgude stabiilsuse säilitamine enne kongressi võtmetähtsusega. Just selle tõttu on valitsus teinud ka suuri jõupingutusi jüaani toetamiseks.

Dollar on surve all

Tõsi, osalt on jüaani tugevnemisele kaasa aidanud ka dollari suhteline nõrkus. Selle on põhjustanud omakorda Föderaalreserv, mis on intresse tõstmas oodatust aeglasemalt. Kui mullu lubati 2017. aastal tõsta intresse neljal korral, siis nüüd oodatakse kokku vaid kahte või kolme intressitõusu.

„Hiina majandusandmete tugevnemine ja dollari müümine on jüaani jaoks väga ergutavad,“ ütles valuutaturgude maaklerfirma FXTM turuanalüütik Jameel Ahmad.

Aasta alguses prognoosisid paljud analüütikud, et jüaan jätkab ka tänavu dollari suhtes nõrgenemist. Valuutal on aga nii hästi läinud, et see on juba praegu ületanud optimistlikumaid aastalõpu prognoose. Selle tõttu on enamus analüütikud ka oma prognoose järk-järguliselt kergitanud.

Analüüsifirma Capital Economics avaldas 31. augustil prognoosi, mille kohaselt oodatakse, et jüaan odavneb aasta lõpuks dollarisse 6,6 jüaanini. Edaspidi peaks jüaan võtma aga suuna üles ning jõudma 2018. aasta lõpuks 6,4 jüaanini ning 2019. aasta lõpuks 6,2 jüaanini.

Capital Economicsi Hiina ökonomist Julian Evans-Pritchard ütles, et jüaani kiire tugevnemine on tulnud paljude jaoks üllatusena.

Õhus on palju riske

Sellegi poolest on õhus mitmed Hiinaga seotud riskid. Kõige väljapaistvam neist on mure Hiina majanduskasvu pärast – kardetakse, et see võib aeglustuma hakata, mis peaks jüaani kallinemist kindlasti piirama. „Lisaks sellele on ka risk, et Hiina finantssüsteemis on pärast pikaajalist krediidikasvu tekkinud pinged, mis võivad põhjustada kriisi. See omakorda mõjuks valuutale väga kehvasti,“ kirjutasid Capital Economicsi analüütikud hiljuti avaldatud kirjas.

Samuti on teadmata, milliseks kujuneb Hiina reformipoliitika pärast parteikongressi, ütles Barclays panga Aasia-Okeaania valuutaturgude strateegia juht Mitul Kotecha.

Tasub ka meeles pidada, et jüaani suured kursimuutused ei ole Pekingi jaoks tegelikult head. Valitsus püüab ju turge sellel aastal rahu hoida.

„Tundub, et stabiilsus on jätkuvalt kõige tähtsam,“ ütles Kotecha. „Volatiilsuse allasurumine ja suhtelise stabiilsuse säilitamine on ka edaspidi põhieesmärgid.“

Hetkel kuum