Singapuris leiutati rikkuse valemit

04. detsember 2017, 06:00
Jim Rogers eestlaste korraldatud Word Wealth Creation konverentsil Singapuris.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171204/BORS/171129609/AR/0/Jim-Rogers.jpg
Ainult tellijale

Edu saavutamine pole raske, kuid nõuab distsiplineeritust ning kindlate reeglite järgimist, leidsid maailma tippinvestorid Singapuris eestlaste korraldatud konverentsil „World Wealth Creation Coference 2017“.

„Eduks on vaid üks valem – tuleb omada kindlat eesmärki ning see kindlasti üles kirjutada,“ lausus Singapuri konverentsi peakorraldaja Mikk Talpsepp maailmakuulsa kaupleja ning endise Goldman Sachsi ning Lehman Brothersi maakleri Anton Kreili esinemist sisse juhatades. „Need, kel on eesmärk ja kes on selle üles kirjutanud, on kümme korda edukamad ja teenivad kümme korda kiiremini ning rohkem kui need, kes lihtsalt unistavad.“

Kehtib ka aktsiaturul

Kreili sõnul võimaldab Talpsepa väljatoodud põhimõte ka aktsiaturgudel kasumit maksimeerida. „Kirjuta alati üles, mis on su eesmärgid seoses konkreetse aktsiaga, millistel alustel investeerimisotsuseid teed ning milliseid riske oled nõus võtma ja järgi kirjapandut,“ lausus Kreil.

Aktsiate valikul on Kreili hinnangul aga neli kindlat edu tagavat põhimõtet. 

Konverentsi pealaval kõneleb Jim Rogers.

Kõige tähtsamaks peab ta neist fundamentaalanalüüsi. „Vaata nii makromajanduslikku pilti kui ettevõtet iseloomustavaid näitajaid, ainult graafikute vaatamisest ning tehnilisest analüüsist ei piisa,“ rõhutas Kreil. „Iga aktsia puhul tuleb läbi mõelda, miks seda osta, ning positsioonivõtmist endale õigustada – see on kõige alus,“ rõhutas ta. Eksperdi hinnangul iseloomustab igat regiooni kindel süsteem ning selged protsessid, mida tundes on võimalik alati raha teha.

Seejuures ei alahinda Kreil ka tehnilist analüüsi ning rõhutab selle vajalikkust etapis, mil fundamentaalne õigustus investeerimisotsuse langetamiseks on tehtud. „Nüüd on vaja teada, mis hetkel investeeringusse siseneda,“ märkis ekspert. Lisaks sellele on Kreili sõnul tähtis vaadata, kui palju raha ühe investeeringu alla on mõistlik panna.

Viimaks tuleb aktsiaturgudel positsioone võttes aga läbi mõelda kõikvõimalikud riskistsenaarimid. „Iga investeeringuga kaasnevad riskid,“ tuletas Kreil meelde. „Niikaua, kuni oled hea riskijuhtija, teenid raha,“ arvas ekspert. Tema sõnul on investeerimise juures kõige tähtsamad küll kauplemisideed ja fundamentaalanalüüs, kuid riske ei tohi sellegipoolest alahinnata. „Tean inimesi, kel on kogu elu olnud väga head ideed, kuid kuna nad pole head riskijuhtijad, ei teeni nad ka raha.“

Et olla nii aktsiaturgudel kui ka elus edukas, rõhutab Kreil veel vajadust oma aega efektiivselt juhtida. „Tegemist on limiteeritud ressursiga, seega ära istu tunde ekraani ees ja vahi pidevalt aktsiagraafikuid – see on totaalne ajaraiskamine,“ oli Kreil veendunud. „Kui tead, kuidas riski juhtida, ei pea sa oma investeeringuid pidevalt jälgima, vaid saad keskenduda kõige olulisemale – investeerimisideede leidmisele.“

Hea investeerimisidee on Kreili hinnangul seotud pidevat kasumikasvu näitavate ettevõtetega. „Raha armastab kasumikasvu ja jälitab seda, sinu ülesanne on sellised ettevõtted üles leida,“ arvas ekspert. Tõsiseltvõetava investeerimisportfelli suuruseks peab Kreil seejuures 12 000–13 000 dollarit.

Tunne minevikku

USA ettevõtja ning koos George Sorosega tuhandeid protsente tootlust teeninud legendaarne investor Jim Rogers rõhutas edu alusena aga aktsiaturgude ajaloo tundmist. „Igasugune kriis on selline, mida on juba varem nähtud ning kui keegi väidab, et seekord on teisiti, siis ma ei usu seda,“ märkis ta. „Mina saan juhiseid sellest, mis aktsiaturgudel varem on toimunud.“

Laval esineb Ron Kaufman, enim müüdud teenindusalase raamatu kirjutaja.

Rogers rõhutas majanduse tsüklilisust ning tema sõnul aitab praegust faasi kõige paremini hinnata näiteks keskpankade poliitika. „Näiteks inflatsiooni pidurdamiseks tõstetakse sageli intressimäärasid – nii on igas tsüklis ja nii see jääb ka olema,“ oli Rogers veendunud. „Nii et kui sa ei tea turu ajalugu, siis õpi seda ning saa edukaks investoriks – ajalugu kordub.“ Samuti on Rogersi hinnangul tähtis õppida tundma finantsturgude pakutavaid võimalusi ja instrumente ning nendega kaasnevaid riske.

See ning ajaloo ja turgude tunnetamine on Rogersi hinnangul peamine, mis eristab kogenud ja järjepidevalt kasumit teenivat investorit algajast. Viimasel on raha kaotamise tõenäosus turgudel aga väga suur. „Kui mina alustasin, kolmekordistasin hetkel, mil turud olid tipus, müügioptsioonidega oma raha, seejärel ootasin uut rallit ja kuna siis ma ei soovinud enam premium'it maksta, proovisin sama lühikeseks müügiga – kuna ma ei mõistnud toona veel ennast ja turge, kaotasin kõik,“ rääkis Rogers oma esimestest õppetundidest.

Veel soovitas Rogers riske hajutada ning investeeringute tegemisel mitte piirduda ainult ühe varaklassiga. Ajaloo tundmine võimaldab kriise ennustada. „Tähtis on aimata, kust muutus tuleb ning, vaadates läänemaailma, tundub mulle, et seal on tegemist viimaste rallidega,“ rääkis ekspert. „Keskpangad asuvad peagi intressimäärasid tõstma ning fakt on, et turud reageerivad sellele,“ oli Rogers veendunud.

Tootlus tuleb Aasiast

Tänases makromajanduslikus olukorras näeb Rogers parimaid investeerimisvõimalusi Aasias. „Selle sajandi kõige olulisem riik on Hiina, nii et vaadake, et teie lapsed ja lapselapsed räägiksid mandariini keelt,“ rõhutas ekspert.

Hiinas näeb ta häid investeerimisvõimalusi eelkõige seetõttu, et sealne turg on kõigi aegade tipust 40 protsenti allpool ning sealsed aktsiad seega odavad. Samuti toetab Hiinasse investeerimist eksperdi kinnitusel sealne makromajanduslik pilt.

Samuti näeb Rogers potentsiaali Venemaas, seda samal põhjusel – Venemaa turg on küllaltki madalal, kuid selle taustal on näha positiivseid arenguid makromajanduslikus pildis. „Sanktsioonid on küll sealsed võlakirjad kalliks ajanud, kuid näen majanduse taastumist ning positiivseid muutusi,“ oli Rogers veendunud. „Potentsiaalse arengu taustal, mis tulevikus võib toimuda, on sealsed ettevõtted praegu väga odavad.“

Lisaks Hiinale ja Venemaale on Rogers investeerinud ka Jaapanisse. „Kuigi aritmeetika näitab, et suure sisemise võla ning väheneva rahvastiku tõttu on Jaapani seis peagi nukker, siis keskpank prindib raha ning ostab võlakirju ja aktsiaid,“ rääkis Rogers. „See on aga investorile ainult hea, Abe [Jaapani peaminister toim.] näeb vaeva, et turud jätkuvalt tõuseks ning tegu on seega sisuliselt riikliku garantiiga.“

Kõige väiksemat potentsiaali näeb Rogers aga USA ja Euroopa turgudel ning krüptovaluutas. „Nende regioonide aktsiate või bitcoini ostmine on nagu liikuvale bussile hüppamine – võid jala murda,“ nentis Rogers.

Sellegipoolest rõhutas ekspert, et ka odavatel turgudel ei tasu midagi osta ainult sellepärast, et see on alahinnatud. „Kui tegemist on lihtsalt odava asjaga, seisab see odavana ka tulevikus, kasvu jaoks on vaja ka teadmist, et ettevõte, kuhu oma raha paigutad, areneb – pead olema veendunud, et asjad liiguvad positiivses suunas,“ lõpetas Rogers.

Mikk Talpsepp rõhutas laval, et eduks on üks valem: sea eesmärk, pane see kirja ja tegutse selle nimel.

Rikastu aeglaselt

Õigete investeerimisideede leidmise kõrval on Elite Investor Clubi juhi Graham Rowani sõnul oluline teadvustada ka seda, et finantsvabadus ning rikkus ei tule kiirelt.

„Selleks, et edukas olla, tuleb oma varasid juhtida, sest mitte keegi teine seda ei tee,“ sõnas Rowan.

Selleks, et varasid kasvatada ning ivnesteerimiseni jõuda, tuleb järgida aga lihtsaid põhimõtteid. „Kõigepealt ela oma võimete piires ning säästa igakuistest sissetulekutest kindel protsent,“ soovitas Rowan. „Kui raha on kogunenud, investeeri see kõrge kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse,“ lisas ta. Seda soovitas ta teha ettevaatlikult, sest alustavatel investoritel on ka tema sõnul suur oht oma raha kaotada.

Investeerides soovitab Rowan aga otsida pikaajalisi trende. „Näiteks Suurbritannias hakkavad beebibuumi lapsed täiskasvanuks saama ning vajavad elukohta, samuti muutub Brexiti tõttu turistidel Suurbritannia külastamine odavamaks,“ viitas ta sellele, et eelseisev turisti- ja beebibuum peaks julgustama kinnisvarasse investeerima.

Viimaks soovitas Rowan oma maksuasju targalt planeerida. „Mida rohkem raha, seda rohkem tuleb seda teha,“ jagas ta oma kogemust. „Kõigil miljonäridel on midagi ühist: nad teavad maksudest väga palju ning annavad endale aru, et vaja võib minna ka rahvusvahelist maksuplaneerimist.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. November 2017, 16:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing