Mait Kraun • 14. juuli 2018 kell 13:30
Börsiuudised
Ainult tellijale

Kolm suurimat riski tulemuste hooajal

Hiina ja USA kaubandussõda.  Foto: Shutterstock

Investorid ootavad, et tulemuste hooaja numbrid kujunevad tugevateks. Samas on faktoreid, mis ettevõtete kasvu piiravad, vahendab MarketWatch.

Teise kvartali tulemuste hooaeg algas reedel, mil kolm USA suurpanka avaldasid oma tulemused.

FactSeti andmetel on S&P 500 ettevõtete oodatav kasumi kasv aktsia kohta aastases võrdluses 20 protsenti. Esimeses kvartalis oli see näitaja 18,8 protsenti. Käibe kasvuks oodatakse 8,4 protsenti, esimeses kvartalis ulatus see 7,8 protsendini.

Samas on praegu turgudel hulk riske – olgu selleks kaubandussõda, inflatsiooni kiirenemine, tugevam dollar või Ühendriikide suhete halvenemine liitlastega. Tõenäoliselt muudab see ettevõtted oma tulevikuprognoosides  ettevaatlikumaks.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon teatas, et 200 miljardi dollari ulatuses Hiina kaupadele kehtestatakse 10protsendiline tariif. Peking lubas kasutada vastumeetmeid ning teatas, et Valge Maja on pea kaotanud.

Investeeringuid võidakse edasi lükata

Enne kaubandussõda oli keskkond kapitalikulutuste tegemiseks väga soodne, mis oleks reaaltootluse ja -palga ülespoole vedanud, nentisid investeerimisfirma TS Lombardi analüütikud Steven Blitz ja Andrea Cicione. „Aga kaubandussõda on nüüd käes, mis suurendab ebakindlust. See omakorda piirab ettevõtete ja tarbijate kulutusi.“

BlackRocki strateeg Richard Turnill leidis, et kaubandussõjaga seotud riskid pole siiski eriti suured, aga olukord võib muutuda. „Investorid peaksid praegu keskenduma sellele, mis määral kaubanduspinged ettevõtete ja tarbijate kindlustunnet majanduses mõjutama hakkavad,“ rääkis Turnill Bloombergile.

„Me oleme näinud märke, et mõned tegevjuhid räägivad investeeringute edasilükkamisest. Need signaalid on palju murettekitavamad ja viitavad sellele, et ehk ongi mõistlik investeeringuid tagasi tõmmata,“ ütles Turnill.

Allpool välja toodud Prattle’i graafikult on näha ettevõtete juhtkondade meeleolu. Eelkõige on jälgitud seal börsifirmade juhtide väljaütlemisi tulemuste hooajal. Meeleolu on veidi negatiivsemaks muutunud ning ettevõtjad on järjest ettevaatlikumad. Prattle on uuringufirma, mis analüüsib kasutatud väljendusi, et saada paremini aru börsifirmade üldisest hoiakust.

Kaubandusorganisatsioonid on vastu

Võib küllaltki kindel olla, et auto- ja lennukitootjad ning mitmed teised ettevõtted räägivad tulemuste hooajal tariifidest ja kaubandussõjast. Kaubandusorganisatsioonid on USA valitusele teada andnud, et nende hinnangul võiks lähenemist muuta.

„Me saame aru, et administratsioon tahab kaubandust õiglasemaks muuta, aga tariifid ei ole õige lähenemine,“ teatas USA Autotootjate Ühing oma avalduses. „Tariifid tõstavad autode hindu tarbijate jaoks, piiravad nende valikuid ning kutsuvad esile vastumeetmeid teiste riikide poolt.“

Ameerika Sojaubade Assotsiatsioon teatas, et nende liikmed kannatavad juba praegu madalate hindade tõttu. Hiina tariifide nimekirjast moodustavad sojaoad lausa 41 protsenti. Kaubandussõja tõttu on sojaubade hind alates märtsist langenud 2 dollarit buššeli kohta.

Tugev dollar takistab

Kui eelmises kvartalis pakkus nõrk dollar eksportivatele ettevõtetele tuge, siis selles kvartalis on asi vastupidine.

Tugevam dollar tähendab seda, et välismaal teenitav müügitulu on dollarites väiksem. See muudab USAs toodetud kaubad ka välismaa ostjate jaoks kallimaks.

ICE dollariindeks, mis mõõdab dollari käekäiku kuue suurema valuuta suhtes, tõusis teises kvartalis 5,0 protsenti. Esimeses kvartalis odavnes dollar 2,1 protsenti ja eelmise aasta viimases kvartalis 2,6 protsenti.

Coca-Cola teatas eelmisel kuul, et dollari tugevnemine vähendab nende terve aasta käivet kuni 1 protsendi võrra. Veel aprillis oli efekt vastupidine.

S&P 500 indeksi ettevõtted saavad lausa 38 protsenti oma käibest välismaalt, selgub FactSeti andmetest. Tõenäoliselt vähendavad ka paljud teised firmad oma prognoose.

Kiirenev inflatsioon pitsitab marginaale

Inflatsiooni jätkuv kiirenemine võib Föderaalreservile meele järele olla, aga see tõstab ettevõtete jaoks kulusid. Kütuse- ja materjalikulud hakkavad kasumimarginaale kahjustama, mille tõttu on paljud ettevõtted sunnitud samuti prognoose vähendama.

Mitmed ettevõtted – seal hulgas PepsiCo, Herhey Co ja United Parcel Service – teatasid, et inflatsioonisurve mõjutab nende marginaale negatiivselt. Eelkõige on süüdlaseks transpordi-, materjali- ja logistikakulude kasv.

Samal ajal kasvas S&P Goldman Sachsi toorainete indeks teises kvartalis 7,6 protsenti. Nafta kallines 14 protsenti.

Kuna töötuse määr püsib pea kahe kümnendi madalaimal tasemel, siis tõusevad tõenäoliselt ka tööjõukulud.

Hetkel kuum