Äripäev • 31. oktoober 2018 kell 15:29
Toornafta hind hakkab analüütiku sõnul varsti taas tõusma.  Foto: Reuters/Scanpix

Analüütik täheldas naftaturul kummalist korrelatsiooni

Energiaekspert John Kilduff märkis CNBC-le, et on märganud ebaharilikult tugevat korrelatsiooni nafta hinna ning aktsiaturgude liikumise vahel.

Asi on seda kurioossem, et üldjuhul ei ole suuremate indeksite tippude ning nafta hinna vahel sarnast liikumist täheldatud. Nüüd ütleb Kilduff, et on just viimasel ajal niisugust lähenemist märganud.

Kilduff tõdes, et paljudel juhtudel kaubeldakse nafta ja teiste toorainetega, et vältida liikumist samas tempos ning suunas nagu aktsiaturgudel. „Viimase 20 päeva jooksul on aga näha, et kui aktsiaturud olid oktoobri alguses tipus, siis ka toornafta oli oktoobri alguses tipus,“ tõi ta näite ja lisas, et sarnast tendentsi võis näha ka langusi vaadates: alles USA börsid kukkusid ning nafta hind liikus samuti alla.

Mida see aga tähendab? Kilduff märkis, et ilmselt võib niisuguse sarnase tempoga liikumise põhjuseks olla maailmamajanduse kasvu aeglustumine. Analüütiku sõnul on tegemist tõelise ohuga ning on näha, et surve alanemisele on tugev.

Kuivõrd aktsiaturud on viimatisest suuremast langusest taastunud, tabab sama saatus Kilduffi sõnul ilmselt ka naftaturgu. Analüütik märkis, et teadupärast jõustub juba uue nädala alguses Iraani-vastaste sanktsioonide teine pool. Tema sõnul on raske öelda, kui suure mõjuga Iraani sanktsioonid nafta hinnale on. Küll aga on ta kindel, et hind hakkab tasapisi üles liikuma.

Hetkel kuum