Anu Jõgi • 4 jaanuar 2019

Analüütikud: me ei pea Stockmanni edu tõenäoliseks

Temaatilises kostüümis Stockmanni turundustiim.  Foto: Raul Mee

Analüüsikeskus Inderes lõpetab Stockmanni jälgimise, neile näib ettevõtte väljavaade lootusetuna, kirjutab Kauppalehti.

Analüüsifirma viimaseks sihthinnaks Stockmanni aktsiale jäi 2 eurot ja soovituseks aktsiat portfellis vähendada.

Analüütikud Sauli Vilén ja Olli Vilppo peavad pööret Stockmann Retaili (sisaldab kaubamajasid ja online-müüki) müüginumbrites ebatõenäoliseks. „Ettevõtte väärtus on endiselt jaemüügi segmendi vang ja me ei näe selle potentsiaalse väärtuse kasvu ilma jaemüügi kasvuta,“ kirjutasid nad oma ülevaates.

Stockmann Retaili eelmise aasta üheksa kuu võrreldava käibe kahanemine on analüütikute sõnul eriti murettekitav, sest positiivne majanduskeskkond oleks pidanud jaemüüki kasvatama. Hullude Päevade müügi vähenemine 9 protsendi võrra on samuti ohumärk.

Rootsis on moekauba müük üldse vähenemas, mis nõrgestas Lindexi väljavaadet, kuigi see on tulemust parandanud õnnestunud mudelite, kasvanud müügimarginaali ja väiksemate kulude abiga.

„Nii Retail kui ka Lindex kannatavad suurte kulude all ja nende ärimudel ei pea müügi kiirele vähenemisele vastu. Jaekaubanduse pöördekäigus liiguvad tarbijad võrku, kus eriti Retaili konkurentsivõime on kesine,“ kirjutasid Vilén ja Vilppo.

Nende sõnul tuleks positiivse tulemuse saamiseks Retaili müügi kahanemine peatada. „Me ei pea selle õnnestumist kuigi tõenäoliseks, sest olenemata otsustavast tegutsemisest ja majanduse heast seisust on Retaili müük jäänud viletsaks.“

Praegusest ärimahust ei piisa kaubamajade ülevalpidamiseks, nii et kindlasti seisab ees olukorraga kohandumine. Ka Lindexit ootavad ees muutused, sest poemüügi mahu vähenemine tuleb korvata online-kanalites.

Analüütikud ei oota ettevõttelt lähiaastatel dividendi, nii et investoritel jääb loota ainult Retaili kasvule pöördumist.

Hetkel kuum