Anu Lill • 15. veebruar 2019 kell 11:57

Aasta alguse rallist kõrvale jääda polnudki nii rumal

USA aktsiaturul oli enam kui kolme aastakümne parim aasta algus, nii et võib vaid kadestada neid, kes selle ralliga kaasa sõitsid.

Wall Streeti analüütikud toovad välja 5 põhjust, miks pole vaja ennast aasta alguse rallist eemale jäämise pärast siunata.  Foto: Reuters/Scanpix

Dow Jones DJIA on alates 1. jaanuarist tõusnud rohkem kui 2000 punkti, Standard & Poor's 500 on aasta algusest tõusnud ligi 10% ja Nasdaq Composite COMP 13%. Nende kohta, kes istusid aasta alguses rahas ja jäid rongist maha, võiks selle info taustal öelda, et nad olid lollid, kirjutab Marketwatch.

Ettevaatust ennatlike järeldustega! Nimelt on Wall Streeti analüütikute sõnul 5 põhjust, miks ei pea endale turult eemal olemise pärast praegu tuhka pähe raputama.

1. Taastumine on toimunud, kuid eelmise tipuni veel tõusuruumi

Dow on tänavu tõusnud rohkem kui 2000 punkti, kuid neljandas kvartalis langes see üle 3000. Isegi pärast ralli algust on Standard & Poor's 500 endiselt 6% madalam kui eelmise aasta septembris. Praegune tase on 2745, nii et täieliku taastumiseni on ruumi.

2. Eelmise kvartali langust põhjustanud tegurid on veel päevakorras

Aktsiaturud kogu maailmas langesid viimases kvartalis. Dow langes rohkem kui 3000 punkti ja MSCI All-Country World indeks langes ligi 14%. Wall Streeti eksperdid väitsid, et selle põhjuseks olid majanduskasvu aeglustumine Hiinas ja Euroopas, intressimäärade tõus, kaubandussõja hirmud, ähvardavad konfliktid demokraatliku kongressi ja president Trumpi vahel ning ettevõtete nõrgemad tulud. Nüüd nõustuvad majandusteadlased ja teised vaatlejad, et enamik neist faktoreist on ikka veel päevakorras.

Mis puudutab intressimäärasid, siis on USA föderaalreservi esimees Jerome Powell vähendanud intressimäärade tõstmise tempot, kuid enamik majandusteadlasi ütleb, et rahanduses on üks olulisem näitaja 10aastaste riigivõlakirjade intressimäär, mida keskpank ei kontrolli. See määr oli 31. detsembril 2,69% ja praegu on see sama.

3. 200päevase libiseva keskmise tase ei olnud investeerimiseks turvaline

S&P 500 ületas päevagraafikul 200päevast libisevat keskmist alles selle nädala teisipäeval pärast kahte kuud liikumist allpool 200päevast libisevat keskmise taset ja pole veel ristunud 50päevase libiseva keskmisega, mis annaks tugeva ostusignaali. Igaühele, kes on mures nii riskide kui ka tulude pärast, on see võtmeindikaator.

Finantsajaloolased on leidnud, et alates 1900. aastast oli mõttekamaid asju, mida pikaajaline investor oleks võinud teha, hoida eemale aktsiatest, kui S&P 500 indeksi tase oli alla 200päevast libisevat keskmist. See päästab karuturgudelt, hoides investorit enamiku buumide ajal kenasti aktsiatesse investeerituna. FactSeti andmed näitavad, et see oli tõsi ka Jaapani karuturul 1989. aastal: kuigi Nikkei 225 kukkus poole ulatuses oma 1989. aasta tipptaseme väärtusest, samas kui oldi aktsiates ainult ajal, mil indeks ületas 200päevast liikuvat keskmist, teeniti suurt kasumit.

4. P/E suhte järgi on USA aktsiate hinnad oma ajaloo tipus

Pikaajaliste investeeringute seisukohast jäävad mõned strateegiad endiselt suureks riskiks. Ajalooline tarkus alates 1920ndatest ütleb, et aktsiad tõusevad keskmiselt 9% aastas. Aga mõned finantsajaloolased leiavad, et see on mineviku vale tõlgendus. Aktsiad toodavad „keskmist“ tulu siis, kui osta neid „keskmisel” hinnatasemel, mis on seotud fundamentaalsete näitajatega, nagu P/E suhe. Tänane USA aktsiate hinnatase on kõike muud kui „keskmine“. Vastavalt Yale'i ülikooli finantsprofessori ja Nobeli preemia laureaadi Robert Shilleri poolt jälgitavate aktsiate hinna ja tulu suhte (P/E) andmetele on S&P 500 aktsiate hinnatase oma kõige kõrgema 10% vahemikus.

5. Parimad tõusupäevad on toimunud karuturul, mis nullib nende efekti

Üks levinumaid põhjendusi osta- ja hoia strateegia populariseerimisel on rõhutada seda, et olles kogu aeg investeeritud, saad osa turu parimatest tõusupäevadest, mida on aastas nii umbes 10 ringis ja millelt puudumine mõjutab tunduvalt portfelli tootlust, märkis Cambria Investmentsi juht Meb Faber oma hiljutises uurimuses. Kuid ta hoiatab: „See on meie kutsealal üks eksitav statistika.” Nimelt enamik suurimaid tõusupäevi toimub karuturgude ajal, st eelmistel päevadel pidid investorid pikemat aega kandma kaotusi.

Hetkel kuum