Investor Toomas: kindla seljatagusega uude aastasse

Sel aastal peaks investoril olema varuks kindel tegevuskava.  Foto: Reuters/Scanpix

Aasta esimene kauplemispäev börsidel andis signaali, et ees ootavad keerulised ajad. Kuigi ma ei lange pessimismi, tuleb ports külma närvi selleks aastaks valmis panna.

Statistika näitab, et aktsiaturgude liikumise suund aasta esimesel päeval võib anda orientiiri terveks aastaks. Näiteks 2008. aasta finantskriisi ajal langes Dow Jonesi indeks jaanuari esimesel kauplemispäeval 1,7% ning detsembri lõpuks kujunes indeksi languseks üle 32%.

Lähiajast võib erandiks pidada vaid 2014. aastat, mil Dow Jones langes aasta esimesel päeval veidi alla 1%, kuid jõudis detsembri lõpuks siiski üle 8% plussi. Hoian pöidlad kõvasti pihus, et niisugust erandit näeks meie silmad ka tänavu.

Prognoosid seinast seina

Tõtt-öelda ehmatasid esmaspäeva-hommikused uudised Aasiast mind veidi ära. Korraks käis judin seest läbi, sest möödunud aasta augustis lahvatanud börsipaanika on veel selgelt meeles. Kuigi seekord tõenäoliselt nii hullusti ei lähe ja Hiina valitsus asus kohe börsi toetama, on kasulik hoida varuplaan taskus.

Ärevust lisab olukorrale ka see, et mitu tunnustatud finantseksperti prognoosib 2016. aastaks aktsiaturgude sügavat langust. Kuigi kurjakuulutajad astuvad iga aasta alguses rambivalgusse, siis praegu tundub olukord tõepoolest ebakindel. Seda eriti pärast 2015. aastat, mil ootused olid lakke keritud, kuid pettumus sedavõrd suurem.

Mõned Wall Streeti pankurid ja börsimaaklerid näevad tulevikku veidi helgemates toonides. UBSi analüütikud märkisid oma uue aasta ülevaates, et S&P 500 indeks lõpetab selle aasta 11% tõusuga, kuna ettevõtete tulemused paranevad ning intressimäärad tõusevad. "Lihtsalt öeldes, kui jätta kõrvale ootamatu väline šokk või majanduslangus, siis peaks USA aktsiatele tulema positiivne aasta. Sellegipoolest ootame jätkuvalt suurt volatiilsust," märgiti aruandes.

Tõepoolest, kui jätame välja kõik ootamatused, võib ju minna täitsa kenasti. Aasta esimene kauplemispäev näitas aga selgelt, et ootamatusteks peame olema valmis igal hetkel.

Ankur paika

Istusin aasta lõpus hetkeks maha ja vaatasin oma investeeringud kriitilise pilguga üle. Lisaks koostasin ka esialgse tegevuskava. Suuri muudatusi ma aasta esimestel kuudel ette ei näe, kuid olen valmis oma plaane vastavalt olukorrale kohendama. Tõsi, mul pole tagavaraplaani juhuks, kui börsidel peaks suurem kriis lahvatama. Kas müün siis taas osa aktsiatest maha, nagu tegin augustis Burberry ja ABB-ga, ma veel ei tea.

Küll aga mõlgub mul mõttes suuremate investeeringute osakaalu vähendamine portfellis, et riske veelgi hajutada. See annaks parema võimaluse järsu hinnalanguse korral tugevaid aktsiaid soetada. Mõni neist on mul ka silmapiiril, kuid sellest juba edaspidi.

Hetkel kuum