Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomase portfelli kõikuv veebruar

01. märts 2016, 15:15
Investor Toomas oli veebruaris hirmul.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160301/INVESTOR/160309969/AR/0/AR-160309969.jpg

Veebruaris valitsenud aktsiaturgude kõikumine pakkus mulle hetki, mil pidin hoidma hirmust hinge kinni.

Eelmisel kuul tulid hirmumeeleolud aktsiaturgudele tagasi ja see lõi ka minu portfelli väärtuse kõikuma. Aasta algas aktsiaturgudele niigi nukralt ja ausalt öeldes arvasin ka mina, et tulekul võib olla suurem kriis, kuid üha rohkem on hakanud tunduma, et tegemist võib kriisi asemel olla korrektsiooniga. Tõestuseks võib olla näiteks nafta hind, mis on hakanud tasapisi ülespoole naasma. Võrreldes jaanuariga kasvas minu portfelli väärtus veebruaris 1,7%, 240 412 euroni.

Parim aktsia Norrast

Eelmise kuu parim aktsia oli Norra lõhekasvataja Leroy Seafood, mis sai hoo sisse pärast häid tulemusi. Aktsia tõusis veebruaris 10,5%. Kuigi analüütikud ootasid Leroylt 12,5 Norra krooni suurust dividendi, võrreldes 12kroonise dividendiga, mida ettevõte teatas, andsid 7 analüütikut pärast tulemuste avalikustamist aktsiale ostusoovituse. See pani aktsia rallima ja mul on hea meel, et soovitasin seda ka ühes oma kommentaaris. Jaanuaris kirjutasin, et Leroy võib turgude turbulentsi ajal investoritele kaitset pakkuda, sest nõudlus lõhe järele kasvab ning lõhe hind on tõusuteel. Kuna lõhekasvataja aktsia on jätkanud tõusu, on sellest saanud 33 000 euroga minu portfelli suurim positsioon.

Halvim aktsia Microsoft

Microsofti neljanda kvartali tulemused ületasid hõlpsalt analüütikute ootusi, kuid veebruaris tabas tehnoloogiahiiglase aktsiat nõrkus ja see langes võrreldes jaanuariga peaaegu 8 protsenti. Microsofti positsiooni väärtus vähenes 29 000 euroni, kukkudes Leroy Seafoodi järel teiseks. Mingil hetkel kaalusin Microsoftist ka kasumit võtta, kuid viimased kvartalitulemused olid piisavalt tugevad ja see andis lootust, et ettevõttel ei pruugi tulevikus halvasti minna.

Microsofti ebaedu on käinud pisut käsikäes Apple’iga, mis oli samuti veebruaris miinuses. Eks ole mõlemad ettevõtted ka globaalse ulatusega, seetõttu kajastub praegune maailmamajanduse ebakindlus ka mõlema aktsia hinnas.

Tulemused polnudki halvad

Nüüdseks on kõik minu portfellis olevad ettevõtted oma tulemused avalikustanud ja kokkuvõttes on kõik hästi. Võib-olla suurima pettumuse valmistas Apple, mille tulemused näitasid esimest iPhone’ide müügi langust mitme aasta jooksul. Lisaks teatas tehnoloogiafirma, et prognoosib esimest käibe langust 10 aasta jooksul.

Oodatust halvemini läks Statoilil, kuid Norra naftafirma polnud erand, sest halvasti läks kõigil suurtel naftatootjatel. Vaatamata kehvadele tulemustele ei asu Statoil dividendi kärpima. Veebruaris sain Statoililt dividende 1000 Norra krooni ehk umbes 100 eurot.  

Mõni nädal enne Olympicu neljanda kvartali tulemuste avaldamist võtsin kasiinofirma aktsia vaatluse alla ja laual oli ka mõte müüa. Kasiinofirma tulemused olid siiski piisavalt head ja matsin selle mõtte maha. Lisaks maksab OEG korralikke dividende, eelmisel aastal sain neid lausa 500 eurot.

Minu portfellis olevatel Tallinna börsi ettevõtetel – Tallink, Olympic ja Tallinna Vesi – läks veebruaris hästi. Esmaspäeval avaldas Tallink tulemused ja kuigi neljandas kvartalis saadi väike kahjum, kahekordistus aastakasum. Tallinna Vesi suutis neljandas kvartalis keerulistest oludest võtta maksimumi ja see meeldis ka analüütikutele.

Tallinna börsi aktsiahindadele võib positiivset mõju avaldada ka see, et investorid on asunud ostma dividendimaksjaid. Teatavasti on just kevad dividendide hooaeg ja see meelitab investoreid aktsiate juurde.

Kas klaas on pooltäis või pooltühi?

Praegust aktsiaturgude olukorda vaadates näib, et klaas on pigem pooleldi täis, kui pooleldi tühi. Nagu juba enne kirjutasin, on praegu finantsturgudel märke pigem korrektsioonist kui uue kriisi saabumisest. Lähikuudel võivad turud jääda volatiilseks, kuid mingit suurt kukkumist ma pigem ei ootaks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. March 2016, 15:24
Otsi:

Ava täpsem otsing