Pean juba mitmendat päeva endaga tulist siseheitlust, loen kulm kipras analüüse, rehkendan Excelis, ripun telefonitoru otsas, pean pingsat e-kirjavahetust ja tammun rahutult ühest toanurgast teise – just niiviisi mõjub inimesele kiire rikastumine.
- Analüütikute hinnangul jääb lõhe pakkumine lähiaastail piiratuks, samas kui nõudlus kasvab. Foto: EPA
Jah, isegi minusugune elunäinud ja aastate jooksul nii mõnigi kord enda investeeringutega kümnesse tabanud pikaajaline investor pole endiselt päris vaba lihtsatest emotsioonidest. Kuidas mulle siis ikkagi rikkus sülle sadas?
Jutt käib minu investeeringust Norra kalakasvataja Leroy Seafoodi aktsiasse, millega olen napi aastaga eurodes arvestatuna teeninud üle 53% suurust tootlust. Kui lüüa juurde väga korralikud dividendid ning arvestada, et tegu on minu portfelli kõige suurema osakaaluga aktsiaga, saamegi korraliku rahamasina.
Aktsia rekordkõrgel
Et Norra järel maailma suuruselt teine lõheeksportija Tšiili on hädas mürgiste vetikatega, mille vohamine on pakkumist oluliselt vähendanud ja suurendanud nõudlust Norra lõhe järgi, kaupleb Leroy aktsia praegu ajaloo kõrgeimal hinnatasemel.
Värskete andmete järgi kasvas Norra tootjate mereandide eksport esimeses kvartalis aastatagusega võrreldes 22% võrra. Märtsis oli värske Norra lõhe keskmine kilohind ligi 59 Norra krooni ehk pea 43% kõrgem kui mullu. Ka lähituleviku numbrid paistavad lõhebörsi Fish Pool hinnaindeksi järgi vägagi lootustandvad.
Tõsi küll, juba varasemates prognoosides on sektori käekäiku igapäevaselt jälgivad analüütikud prognoosinud lähiaastateks Tšiili, aga ka muu maailma pakkumise vähenemist ning rõhutanud ka paljusid riske. Kui te küsite, kas nägin ette praegust lõhehinna ja Norra kalasektoris tegutsevate aktsiate kiiret tõusu, siis kindlasti mitte. Olin küll valmis mõõdukaks tõusuks, kuid praegused aktsiahinnad peegeldavad pigem turu ülevoolavat optimismi.
Kasumit võtma ei tõtta
Üks minu pikaaegne
põhimõte on müüa aktsiad või võtta kasumit, kui aktsia hind on tõusnud tugevalt üle oma fundamentaalse väärtuse. Olen viimastel nädalal lugenud pingsalt sektori analüüse, vestelnud sektori väljavaadete teemal nii telefonitsi kui ka e-kirja teel ka Norras tegutsevate analüütikutega ning otsustanud, et praegu on kasumi võtmiseks siiski veel pisut vara. Riski-tulu suhe on ikka veel üsna ahvatlev ja pikaajalised väljavaated soliidsed. Küll maksab lõhe hinna arengutel ja uudistel silma peal hoida.
Igaks juhuks olen neil päevil pingsama vaatluse alla võtnud teisedki Norra kalatootjad ja neid Leroyga võrrelnud. Kui vaadata hinna ja kasumi (P/E) suhet, siis kaupleb Leroy sektori keskmisest endiselt 14% võrra soodsamal hinnatasemel, samas kui ettevõtte dividenditootlus on keskmisest ligi 9% kõrgem.
Tõsi, Oslo börsil on palju paremaid dividendimaksjaid (Marine Harvest ja SalMar) ning ka pisut soodsamaid aktsiaid. Leroy on pigem kuldne kesktee. Võrreldes konkurentidega on Leroy aktsia hind tõusnud aastaga keskmisest pisut rohkem – see lubab oletada, et laias laastus olen olnud õigel teel.
Seotud lood
Alles see oli, kui Äripäev kirjutas, et lõhepidu jätkub Norras ka alanud aastal – praegu paistab see kangesti matusepeo moodi.
Mulle kirjutas kalakasvatuse peensustega väga hästi kursis olev lugeja, kes osundas nii mõnelegi sektorit puudutavale riskile.
Reklaamiagentuuri La Ecwador tegevjuht Heily Aavik ja loovjuht Taavi Lehari võtavad Äripäeva raadio värskes saates luubi alla järgmise aasta turundusstrateegia ja eelarve koostamise ning annavad soovitusi, kuidas kitsamal ajal targalt toimetada.