Investor Toomas: märkamata jäänud kullaauk?

Šiauliu Bankase aktsiad on menukad ka Eesti väikeinvestorite seas.  Foto: epa
investor Toomas • 26. oktoober 2016 • 3 min
Jaga lugu:

Mulle kirjutas lugeja, kes tundis huvi minu investeerimispõhimõtete vastu pangandussektoris, täpsemalt selle kohta, miks olen jätnud tähelepanuta alahinnatud ettevõtte.

Janar võttis minuga ühendust, et uurida, miks ma ei ole soetanud raamatupidamisliku väärtuse järgi alahinnatud, Leedus tegutseva Šiauliu panga aktsiaid. Samuti tundis ta huvi, millised pangad on minu hinnangul veel alahinnatud ja miks.

Ei sobi strateegiaga

Minu portfellis on juba mitme pangandussektori ettevõtte väärtpabereid. Näiteks osalesin aasta esimeses pooles LHV IPO-l ning olen soetanud ka selle kodumaise panga võlakirju. Samuti täiendasin hiljutise märkimise tulemusena oma portfelli Inbanki seitsme võlakirjaga. Konservatiivse investorina pean aga ääretult oluliseks riskide hajutatust ning seepärast arvan, et praegu on minu portfellis juba piisavalt investeeringuid pangandussektorisse.

Vastan siis ennetavalt ka küsimusele, miks eelistasin just neid pankasid. Nimelt näeb minu strateegia ette tootluse kasvatamist rahulikus tempos. Teen kõik investeeringud pikaajaliselt ega ole huvitatud kiirete kasvuaktsiatega spekuleerimisest lühikeses perspektiivis. LHV on minu jaoks tulevikku vaadates täpselt sobiva kasvupotentsiaaliga aktsia, mida kinnitasid ka eile avaldatud majandustulemused.

Lisaks sain LHV Groupi juhi Erkki Raasukesega vesteldes kinnitust, et ettevõte tegutseb targalt, mõtleb oma otsused läbi ning plaanib laieneda ka tulevikus. Mulle annab kindlust ka fakt, et LHV aktsia on seni stabiilselt kerkinud ega pole kordagi IPO hinnast allapoole vajunud.

Nii Inbanki kui LHV võlakirjad pakuvad mulle aga järgneva kümne aasta jooksul stabiilset intressitulu, vastavalt 7 ja 6,5 protsenti intressitootlust aastas. Seejuures pole mul ülemäära vaja muretseda, et nendesse investeeritud raha väärtust kaotaks või ma sellest üldse ilma jääksin – ideaalsed tehingud minusugusele, pensionipõlve ootavale ja rahu armastavale investorile.

Pingsalt ei jälgi

Vestlusest Raasukesega selgus, et tema hinnangul kaupleb valdav osa Euroopa pankadest allpool oma raamatupidamislikku väärtust. Seejuures peab LHV aga oma aktsia hinda sobivaks ja vastuvõetavaks just eelmainitud stabiilse kasvu ning usaldusväärsuse tõttu. „Ma ei arva, et meid oleks kohane võrrelda mittekasvavate või kahanevate ja krediidiprobleemide käes vaevlevate teiste turuosalistega,“ sõnas Raasuke eile, viidates et see, mida konkreetne investor ettevõttes näha eelistab, jääb lõpuks ikkagi tema otsustada.

Kuna mulle meeldib samuti stabiilne kasv ning rahulik ja usaldusväärne strateegia, pole ma end väga põhjalikult tõeliste kasvuaktsiatega kurssi viinud. Küll aga nõustun LHV Groupi juhiga, et allpool raamatupidamislikku väärtust kauplevaid pankasid peaks meie regioonis palju olema. Võimalik, et tulevikus võtan ette ning analüüsin põhjalikult läbi ka Šiauliu panga eelised ja puudused võrdluses LHV pangaga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt