investor Toomas • 7. detsember 2016 kell 7:15

Investor Toomas: suhtun USAsse optimistlikult

Üks kindel indikaator viitab suurele tõusule USAs.  Foto: EPA

Ühendriikide aktsiaturud on pärast Donald Trumpi valimisvõitu järjest uusi rekordeid purustanud, kuid nüüd viitab ühe suurpanga üsnagi kindel indikaator, et meid võib ees oodata ligi 20% tõus.

Kõik ei pruugi muidugi sellise käsitlusega nõustuda, aga aastate jooksul omandatud kogemused ütlevad mulle, et aktsiate puhul tasub arvestada paljude osapoolte arvamuste ja prognoosidega. Ja kindlasti pole Bank of America Merrill Lynchi (BAML) analüütikud mingid naljamehed, mistõttu mõtlesin vaevaks teile ka nende tööst kirjutada.

BAMLi analüütikute loodud indikaator viitab, et aasta jooksul ootab meid tõenäoliselt ees suur ralli, ja seda vaatamata juba toimunud tõusule. Nende indikaator jälgib soovituslikku aktsiate allokatsiooni portfellides. Traditsiooniliselt on soovitatav aktsiate osakaal 60-65% ja kui analüütikute keskmine soovitus langeb alla selle taseme, viitab see tulevasele tõusule. Vastupidisel juhul viitab indikaator võimalikule langusele.

Tegu on üpris loogilise järeldusega, sest ajalooline keskmine on 60 ja 65 protsendi vahel ning tüüpiliselt, pärast mõnda aega liigub see tagasi tollele tasemele. Kui soovitus on hoida vähem aktsiaid, siis ühel hetkel see jälle tõuseb, raha liigub võlakirjadest ja lihtsalt pangakontodelt tagasi aktsiatesse ja turg tervikuna tõuseb.

BAMLi andmetel on praegune keskmine soovitus hoida portfellist 51% aktsiates. Panga analüütikute sõnul tähendab praegune tase, et koos dividendidega tõuseb S&P 500 indeks 12 kuu jooksul 19%.

“Ajalooliselt, kui meie indikaator on olnud nii madalal, siis kogutootlus järgnenud 12 kuu jooksul on 97% juhtudest olnud positiivne ning 12 kuu mediaantootlus on 25%,” kirjutasid detsembri alguse analüüsis BAMLi analüütikud.

2017 võib tulla väga harukordne aasta

Omamoodi humoorikas on asjaolu, et BAMLi analüütikute S&P 500 prognoos 2017. aasta lõpuks on praegu 2300 punkti ehk märgatavalt vähem nende endi indikaatori ligi 2600punktisest prognoosist.

BAMLi aktsiastrateeg Savita Subramanian ütleb, et nende üldine mudel arvestab ka teisi tegureid, mitte ei toetu ainult nimetatud indikaatorile. Lisaks hoiatab ta, et 2017 võib tulla väga harukordne aasta.

Subramaniani sõnul lõpeb pulliturg tavaliselt eufoorilise plahvatusega. Kui arvestada võimalikke kasvu toetavaid poliitikaid Trumpi administratsioonilt, siis tema sõnul on üsna lihtne argumenteerida traditsioonilise eufoorilise pullituru lõpuralli poolt. See võib kaasa tuua USA peamise indeksi tõusu isegi üle 2700 punkti.

Teisalt hoiatab ta, et Washingtonist võib tulla pettumust ja inflatsioon muutub stagflatsiooniks, mis käsikäes võivad S&P 500 saata otsejoones tagasi 1600 punkti peale.

Mul on portfellis kolm Ühendriikide aktsiat (Apple, Microsoft ja Berkshire Hathaway) ja mul on plaan viia lähiajal ellu mõned muutused. Eks kirjutan neist siis, kui on õige aeg. Kuid kõike arvesse võttes tundub mulle praegu USA väärtpaberite omamiseks positiivne aeg ja loodan, et Trumpi administratsioon toetab oma tegudega turgu ka uuel aastal.

Hetkel kuum