investor Toomas • 29. detsember 2016 kell 10:30

Investor Toomas: ohtlikud fantaasiad!

investor Toomas  Foto: investor Toomas

Soovitan üht lihtsat ja järeleproovitud nippi, mis tuleb kasuks nii isikliku vara kasvatamisel kui paljudes teisteski eluvaldkondades.

Olen seda tarkust ise aastaid kasutanud ning võin kinnitada, et see tõepoolest töötab. Kõigepealt aga sellest, miks ma just nüüd sellest kirjutada otsustasin. Olen viimasel ajal suhelnud mitme Eestis tegutseva panga töötajaga, kes on kinnitanud, et minu aktsiatehinguid jäljendab aukartust äratav hulk investoreid.

Lisaks minu soovitustele olevat väga menukad ka Äripäeva investoriküljel avaldatud investeerimisideed. Ühest küljest on see meelitav, et mul on aastatega tekkinud suur hulk investoritest fänne, kuid teisest küljest teeb see mind murelikuks.

Mõelda tuleb iseseisvalt

Nimelt kaasneb nii investeerimisel kui muudeski eluvaldkondades arvamusliidrite ja gurude järgimisega üks suur oht: see võib uinutada iseseisvat mõtlemist. Mis tahes elualal on kerge tekkima fantaasia, et keegi teine saab sind teha rikkaks või edukaks. Ei saa.

Olen selliseid soovkujutelmi kogu elu teadlikult vältinud. Ei ole ülemäära uskunud pensionisammastesse, mis oli ka põhjus, et ma omal ajal üleüldse enda pensionivara kasvatama hakkasin. Kevadel ei teinud ma kuulmagi oma suurt eeskuju Seppo Saariot, kes avaldas imestust minu portfellis peituva Statoili aktsia üle.

Suvel, kui müüsin osa oma Apple’i aktsiatest, ei heidutanud mind vähimalgi määral tõsiasi, et minu teise suure eeskuju Warren Buffetti ettevõte Berkshire Hathaway õunafirmas hoopis positsioone suurendas. Võin selliseid näiteid tooma jäädagi. Oluline ei ole minu jaoks, mida üks või teine edukas investor tegi, vaid miks ta seda tegi.

Investor Toomase meelespea

Panen iga investeeringu puhul kirja investeerimisteesi ning koostan sellest lähtuvalt tegevusplaani.

Investeerimisotsuseid tehes arvestan alati enda riskitundlikkust, kogu portfelli struktuuri, ajahorisonti, üldist makropilti ja enda varasemat kogemust.

Investeerin ainult ettevõtetesse, mille protsesse täielikult mõistan.

Järgin kindlalt oma investeerimispõhimõtteid ning hoian tunded tõsiasjadest lahus.

Allikas: Investor Toomas

On kolme sorti gurusid

Legendaarne börsikaupleja ja maailma menukaimate kauplemisõpikute autoreid Alexander Elder jagab gurud kolme rühma: turutsükli gurud, maagilise meetodi gurud ja surnud gurud. Elu on nii mulle kui aastakümneid turgudel tegutsenud ilmakuulsale kauplemisspetsile veenvalt tõestanud, et maagilisi rikkaks saamise meetodeid turgudel ei eksisteeri.

Eesti juurtega Elder võrdleb turgudel raha teenimist meditsiinivaldkonnaga, mis on tohutu lai ja mitmekesine. Nii nagu meditsiinis, on ka investeerimisel või mis tahes muus valdkonnas edu valem ikka üks: spetsialiseeru ja tööta pühendunult edu nimel.

Ärge saage minust valesti aru. Ka mina leian suurema osa oma investeerimisideedest Äripäeva veergudelt ja olen veendunud, et mida rohkem sõltumatut, ausat ja läbipaistvat infot, seda parem. Ka kuulan ma kõrvad kikkis Seppo Saario aktsiavihjeid, loen Warren Buffetti kirju Berkshire Hathaway aktsionäridele ning jälgin alati huviga, kuhu vanameistrid ise investeerivad.

Teinekord leian niimoodi mõne väärt investeerimisidee, mida siis ise juba põhjalikult edasi analüüsida ja jälgimisnimekirja lisada. Lõplikud investeerimisotsused langetan üksnes iseseisvalt, oma analüüsi põhjal. Ka selgeid eksimusi tuleb aegajalt ette. Siis saan minna rahulikult peegli ette ja üksnes iseendale tuhka pähe raputada!

Hetkel kuum