Minu poole pöördus lugeja, kellel suur mure, kuna aktsia, mis ta ostis, on sööstnud vabalangusesse.

- Börsitabel
- Foto: Scanpix/Reuters
„Soetasin omale pea aasta tagasi Norra börsil kaupleva BW Offshore Limitedi aktsiaid. Tundus huvitav soodne aktsia ja lootsin pikemas perspektiivis tema tõusu. Praegu on aktsia languses ja olen soetamise hetkest juba poole hinnast kaotanud,“ kirjutas lugeja Jaanek.
Keerulise ajalooga aktsia
BW Offshore’i tegevusvaldkond on naftat ja gaasi vedavate aluste tootmine. Tutvusin ettevõtte fundamentaalnäitajatega lähemalt ja sealt torkas mulle silma, et viimased kolm kvartalit on saadud kahjumit. Aasta viimases kvartalis toimus aktsiaga tagurpidi split. „50 aktsiast sai 1. Vaatasin, et ettevõte maksis ka korralikult dividende iga kvartal, kuid 2015. aasta detsembris lõpetas maksmise,“ kirjutas Jaanek.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mõistmaks BW hingeelu, otsisin ettevõtte kohta võimalikult palju infot. Sain teada, et BW-l on äsja seljataga suur ümberkorraldamine ning käimas üks suurem projekt, millega võivad kaasneda lisakulud. Projekti nimi on Catcher ning see kujutab endast Põhjamerre rajatavat naftaplatvormide kompleksi, kus lööb kaasa ka BW. Tegemist on kaaluka projektiga, sest näiteks Nordea panga analüütikud arvavad, et Catcheri projekt kujutab suurimat riski BW tulemustele.
Samas midagi kurjakuulutavat pole analüütikud BW kohta välja toonud ning Nordea prognoosi järgi on EBITA-le oodata kasvu juba 2018. aastal.
Minu soovitused Jaanekile
Kui aktsia hind kukub 50 protsenti, siis minu äranägemise järgi on kaks võimalust: sa kas hoiad aktsiaid edasi lootuses, et äkki tulevikus tuleb tõus ning hind taastub, või sa müüd aktsiad maha, unustad kogu jama ja lähed eluga edasi.
Esimese variandi puhul on suur tõenäosus, et tuleb näha karmi kannatust, mis paneb investori närvid korralikult proovile. Sel ajal ei soovitaks ma iga päev aktsia hinda jälgida, pigem ühes kuus mõne korra.
Kui sa aga investeerisid raha, mida sul tulevikus oleks kindlasti vaja läinud, on asjad halvasti. Selleks, et 50% kukkumist tasa teha, peab aktsia uuesti tõusma 100%! Selline olukord on ka emotsionaalselt raske, sest psühholoogide hinnangul on raha kaotamise valu mitu korda suurem kui võidurõõm.
Kuid on ka kolmas lahendus. Kui mina ostsin
Statoili aktsiaid esimene kord ja see kukkus üle 30%, siis ostsin ma aktsiaid juurde. Taastumine tuli ja see suurendas mu aktsia tootlust sel ajal, kui hind liikus esimese ostuhinna juurde. Tegemist oli küll riskantsema tehinguga, kuid minu nägemus nafta hinna suhtes ei vedanud mind alt.
Jaaneki näide tõestab taas, et aktsiatega võib palju raha kaotada. Seega, enne investeerimisotsuse tegemist tuleks ettevõtet põhjalikult analüüsida iga nurga pealt. Kuigi „kindlat“ investeeringut börsil pole olemas, saame riske maandada sellega, kui õpime neid hästi tundma. Samuti võiks igal investeerimisel olla ka sisenemise ja väljumise strateegia.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!