investor Toomas • 14. juuni 2017 kell 12:15

Investor Toomas: hoiaks teenustasudelt kokku?

Dollarid.  Foto: Reuters/Scanpix

Tabasin end hommikul ärgates taas mõttelt, et võib-olla maksan oma portfellilt ning aktsiatehingutelt liiga suuri haldus- ja tehingutasusid.

USA aktsiad: 6,7 eurot

Suurbritannia aktsiad: 0,5 eurot

Eesti aktsiad: 6,76 eurot

Leedu aktsiad: 2,02 eurot

Norra aktsiad: 7,01 eurot

Kokku: 22,99 eurot

Võit Balti aktsiad LHVsse viies: 8,78 eurot

Teatavasti on kõik minu investeerimiskarjääri jooksul tehtud tehingud toimunud Swedbanki vahendusel ning istuvad ka ju kõik minu aktsiad sealsel väärtpaberikontol. Et mugavustsooni mitte pidama jääda, vaatan aegajalt ka konkurentide pakutavat ning nii jõudsingi järeldusele, et mul on võimalik olukord enda jaoks soodsamaks muuta. Nimelt selgub pankade pakutavate tehingu- ja haldustasude võrdlusest, et praegune lahendus pole minu jaoks kõige mõistlikum.

Kulu Balti aktsiatele

Swedbankis peab Balti aktsiate pealt maksma iga kuu haldustasusid, samas kui LHV pakuks seda mulle tasuta. Nii võtsin telefonitoru ja otsustasin nõu pidada LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikiviga. „Investor Toomas on kindlasti raha hoolikalt lugev tegelane ning mind paneb imestama tema otsus hoida Balti aktsiaid mujal kui LHV pangas,“ tõdes ta.

„Investor Toomas soovib tihti oma väärtpaberite teemal nõu pidada ning erinevaid investeerimisaspekte kaaluda, olgu selleks siis maksustamine, korporatiivsed sündmused või investeerimisvõimalused,“ loetles ta, kuidas LHV suudaks mulle pakkuda samasuguseid hüvesid nagu praegune partner.

Lisaks on mulle juba varasemast silma jäänud, et LHVs maksaksin välisdividendide pealt vähem. Nimelt on LHV-l kokkulepped, mis võimaldaks mulle 15protsendilist maksumäära, samas kui Swedbankis tasun dividendidelt tulumaksu 30 protsenti.

Kodupank soosib välismaist

Sellegipoolest on ka minu praegusel kodupangal hulk eeliseid. Nimelt on välisaktsiate hoiustamine Swedbanki väärtpaberikontol paljudel juhtudel isegi poole soodsam, kui see oleks LHVs. Ka minimaalsed haldustasud on Swedbankis poole väiksemad kui kodumaise maakleri juures.

LHV puhul jääb silma ka see, et tehingutasud nii Balti kui välismaiste aktsiate puhul on küllaltki kõrged. Maksaksin iga tehingu eest Balti börsil 3 eurot ning välismaiste väärtpaberiturgude puhul 11 eurot fikseeritud tasu. Samas võtab Swedbank vaid kindla protsendi ja on rakendanud miinimumarve nõude. LHV Traderi abil saaksin küll madalaimaid tehingutasusid, kuid kuna ostan ja müün pigem harva, ei tasuks see jällegi kõrgemate haldustasude pärast mulle ära.

Lahenduseks hübriid

Niisiis vaatasin tehingutasude tabelit ja mõlgutasin mõtteid. Jõudsin järeldusele, et kui ma just aktiivsema kaulemise kasuks ei otsusta või väärtpabereid sootuks mõne välismaise odavmaakleri juurde ei vii, siis oleks kõige soodsam variant viia Balti aktsiad LHVsse. Tõsi, ümberkorraldusi tehes pean arvestama, et siis tuleb optimaalselt kahe panga vahel ära jaotada ka mu vaba raha.

Mõtlen tõsiselt ka välismaiste aktsiate pealt makstavatele tasudele. LHVs võib küll kuine hooldustasu olla veidi kõrgem, kuid dividendidelt tulumaksu maksaksin jällegi poole vähem.

Hetkel kuum