investor Toomas • 24. aprill 2018 kell 12:41

Investeerimisguru laidab mu aktsiavalikut

Kasvu nähakse pilveteenustes.  Foto: Scanpix

Tõusuturu lõpufaasis on raske head aktsiat leida. Otsest soovitust ei julge keegi jagada. Aga õnneks oli USAs äsja investoriüritus: kuulsin uutest aktsiatest ja sain ka sahmaka külma vett krae vahele.

Tegu oli USAs peetud Sohni investeerimiskonverentsiga, kus riskifondide juhid üksteise järel rääkida said. Õnneks oli see hea formaat, kus kedagi niisama lavale ei lastud, vaid igaühel pidi olema üks tulevikuinvesteering, mille kogu saalile maha müüma pidi.

Facebook teatab oma tulemused kolmapäeval.

Reutersi analüütikute prognooside järgi oodatakse ettevõttelt ca 30protsendist käibe (11mlrd USD)- ja 20protsendist (ca 1,25 USD/aktsia kohta) kasumikasvu.

Aktsia on aasta algusest odavnenud 6%.

Minule jäi sealsest kajastusest silma kaks asja. Kõigepealt see, et nüüd on see siis nähtavasti käes, aastatuhandevahetusel sündinute põlvkond jõuab ikka, kus kõige rohkem raha teenitakse, ning USAs saab neist järgmisel aastal kõige arvukam demograafiline rühm. Sellepärast otsisid paljud kõnelejad nähtavasti võimalusi, kuidas just nende taskusse raha järele ronida.

Ma ise olen seni arvanud, et mõne panusega olen ma ikka ka pihta saanud: olen seda meelt, et noorem põlvkond hindab kõrgemalt tervislikumaid eluviise ja paremat sööki ning seetõttu on portfellis Leroy Seafood.

Heaks valikuks arvasin olevat ka alles hiljuti ostetud Facebooki. Peale tema võime kasumit teenida arvasin ka salamisi, et tegu on trendika ja moodsa asjaga, milleta ei saa enam keegi, alates hällilapsest ja lõpetades vanaisadega.

Sellepärast mõjus külma dušina maailma ühe tuntuma investori Jeffrey Gundlachi kõne. „Facebook oli koht, kuhu minnes inimesed tundsid end hästi,“ ütles Double Line Capitali rajaja, andes mõista, et lood pole enam sugugi nii roosilised.

Gundlach ütles otse, et Facebooki tasub lühikeseks müüa ehk langusele panustada. Tema hinnangul on andmeskandaalid Facebooki nii tugevalt räsinud, et enam temast tublit tõusuaktsiat pole. Ka pole päris selge, mida Euroopa Liidu uued andmekaitse- ja maksureeglid Facebooki tuludega teha võivad.

Mina ei taha uskuda, et see kõik üleöö toimuks ning sellise ettevõtte puhul usun pigem, et neil on mõni hea varuplaan tagataskus. Nii „kolis“ Facebook hiljuti enam kui miljard kasutajat Iirimaalt üle Kaliforniasse. Moraalselt ehk halb, aga investori seisukohast hea.

Facebooki asemele soovitab kriisiootuses Gundlach võtta hoopis mõne tooraine-ETFi, näiteks XOP.P, millele minul kui tavasurelikul „tänu“ Euroopa Liidu suurele investorikaitse-programmile ligipääs puudub. Aga pole hullu, see-eest on mul Statoil, mis nafta hinna tugeva tõusu ajal – alates 2016. aasta põhjast on hind enam kui kahekordistunud – samuti rekordeid lööb ja kindlustunnet pakub.

Sain aga veel kord kinnitust, et kõikidest majandustulemustest kõige vägevam võib olla investori keel. Kui LP Social Capitali juht ütles, et oma panused teeb ta Amazonile, Google'ile, aga ennekõike mulle seni tundmatuks jäänud pilveteenuse pakkujale Box Inc, siis tõusis viimase aktsia eile USA börsil enam kui 10 protsenti. Ka täna on see eelturul paari protsendiga plussis.

Mis Gundlachi prognoosi puutub, siis minul oli Facebooki ostes plaan panustada Zuckerbergi kavalusele ja pisut pikemaks minna.

Hetkel kuum