Äripäev • 28 jaanuar 2016

Uus rekord!

Juhtkiri.  Foto: Anti Veermaa

Äripäev kirjutab täna juhtkirjas mõned põhjused, miks ettevõtjad võtsid välja rekordilise summa dividende.

Äripäev tegi eile sissejuhatuse värskele Dividendide TOPile, kui avaldas veebis uue edetabeli uustulnukad – inimesed, kes ei jõudnud eelmise aasta edetabelisse. Edetabelisse tõusis näiteks Margus Linnamäe, kelle ettevõtetel on nüüd sisuliselt ülevaade kõigi Eesti olulisemate ajakirjandusväljaannete tööst.

11 aasta jooksul, mil oleme dividendide tabelit koostanud ja avaldanud, pole ettevõtjatel varem olnud nii head aastat kui 2014. Edetabeli koostamisel võtsime aluseks viimased avaldatud majandusaasta aruanded ja vaatasime, kui palju raha liikus tegelikult ettevõttest omanikele välja ehk tegemist pole aruandes tehtud kasumi jaotamise ettepanekuga.

Raha on vaja kulutada

Põhjuseid, miks omanikud rekordiliselt raha välja võtavad, on mitu. Esimene neist on ehk elementaarseim: saada raha kulutamiseks. Ettevõtja peamine eesmärk on teenida tulu ning millalgi see ka realiseerida. Seetõttu ei ole kellelegi üllatus, kui mingi osa ettevõtjaid võtab ettevõttest raha välja praktiliseks kasutamiseks.

Teine põhjus, miks raha välja võetakse, on see suunata edasi mõnda teise ettevõttesse, kus on parem lootus leida muidu seisma jäävale rahale rakendus. Näiteks riskide maandamiseks võetakse raha välja, et teha uus investeering uute partneritega.

Kolmas põhjus võib olla veel omanikeringi muutus, mistõttu võetakse varasematel aastatel teenitud kasum välja.

Mitu Äripäevaga vestelnud dividendide edetabeli liiget tunnistab ausalt: raha ei lähe enam uude ärisse või isegi olemasoleva edendamiseks, vaid hakatakse kindlustama nii enda kui lähedaste tulevikku. Mõni võtab raha välja selleks, et hakata nautima senise töö vilju. Alati ei peagi tööd rabama, vahel tuleb elu ka nautida.

Samas tõestab raha kõrvalepanek nn mustadeks päevadeks järjekordselt, mida oleme ka varasemates juhtkirjades selgitanud, et kohalik ettevõtja on vanaks jäänud. Eesti ärituumiku moodustavad endiselt mehed ja naised, kes on äriga tegelenud juba ligi 20 aastat, mistõttu hakatakse nüüd vilju maitsma. Mõned ettevõtjad on langenud mugavustsooni, mistõttu ei näidata enam ka piisavalt ambitsiooni uuteks tegudeks.

2015. aastal näitasid Swedbank ja G4S Eesti majanduskeskkonna vähest ligitõmbavust, kui otsustasid suure osa kasumist viia Eestist välja. See kinnitab siinse majanduskliima jahenemist.

Vaatamata raskusele leida häid ideid ei tasu veel ettevõtlusega hakata otsi kokku tõmbama. Pigem oleme praegu olukorras, kus ideid on palju, kuid tõelisi pärle on keerulisem välja sõeluda. Sellest tuleb ka nn majanduslik seisak, mis ei tundu kaugele viivat. Uue idee elluviimine nõuab varasemast lihtsalt rohkem ressursi ja riskijulgust.

Otsi investorit

Äripäeva tellijatel tasub täna suunata pilgud veebi, kui avaldame need naised ja noored, kes jõudsid värskesse edetabelisse. See annab aimu, mis suunas on dividendipoliitika liikunud varasemaga võrreldes.

Homme hommikul avaldame täispikkuses edetabeli, kust selgub ka, kes võttis kõige rohkem omanikutulu 2014. aastal ning mis summas. Saate teada, kuidas on oma dividendipoliitikat jätkanud või muutnud viimastel aastatel edetabeli parimaks nimetatud Armin Karu ja Sergei Petrov. Kes teab, äkki leiab mõni hea idee pakkuja endale uue investori hoopis dividendide edetabelist. Tundub õige koht, kust otsida.

Hetkel kuum