Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: aktsiatest, küünaldest ja jaapanlastest

18. mai 2018, 17:00
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180518/TRADER/180519631/AR/0/AR-180519631.jpg

Eile võtsin turu avanemisel kaks positsiooni, mida kavatsen nüüd mõnda aega hoida. Seepärast kirjutan täna aktsiatest, aga ka küünaldest ja jaapanlastest.

Walmartiga läks nihu. Nagu eilses postituses lubasin, võtsin kohe USA turu avanemisel positsiooni sisse Walmarti aktsias. Kuid oh häda - läks valesti. Läksin kiiresti pikaks, sest tundus, et aktsia pöörab tõusule, aga oleksin pidanud minema lühikeseks, sest tuli hoopis langus.

Tagantjärele tarkusena olin liialt kärsitu: oleksin enne ostmist pidanud siiski kõigepealt suurema suunavõtmise ära ootama.

Loodan parimat

Õnneks ei olnud positsioon suur, 20 aktsiat tasemelt 86,54. Eilse sulgumishinna juures on selle kahjum 38,02 eurot, mis on küll suurem kui mu viimati plaanitud riskitase lubaks. Ikkagi otsustasin positsiooni esialgu hoida: esiteks on mul stop-loss order eilse päeva madalaimal tasemel sees, seega ei saa ma sellest rohkem kaotada ja teiseks pööras aktsia pärast esimest kukkumist vaikselt tõusule. Ehk väheneb mu kaotus täna rohkem.

Nii olengi nüüd jõudnud ka sellesse etappi, mida kauplejad nimetavad naljaga pooleks "kotihoidjaks" (bagholder). Kotihoidja on see, kes ostis ennast aktsiasse valel ajal ja vales kohas ja valepidi sisse ning kelle esialgsest plaanist kiire kasum koju viia ei tulnud seetõttu midagi välja. Ja nüüd ta siis hoiab oma positsiooni, lootuses see paremal tasemel sulgeda. Ehk kauplejast sai vastu enda tahtmist investor.

Ciscoga läks aga õnneks

Teise positsiooni võtsin eile veel. Nagu panus Walmartile, toimus ka mu teine tehing USA turul ja samal põhjusel: enne turu algust teatatud majandustulemused. Nimelt ostsin 50 netiseadmete tootja Cisco aktsiat tasemelt 43,28 dollarit.

Arvestasin, et turu esimene reaktsioon Cisco majandustulemuste peale oli liiga negatiivne ning aktsia hind võiks päeva jooksul omajagu taastuda. Taastumine tuligi ja praegu on positsioon 8,06 euroga plussis.

Ka Cisco puhul ootan pigem plussi suurenemist täna, nii et ka see positsioon jääb esialgu lahti. Kokku on mul siis positsioon kolmes aktsias - CSCO, WMT ja EDP - ja kõigis pikk.

Mis on küünalde taga?

Lubasin paar postitust tagasi teile graafikutest rääkida, mida ma aeg-ajalt lugudele lisan. Tänasegi loo illustratsioon on WMT aktsia hinna graafik. Graafikut võib kuvada mitmel moel; turgudel tegutsejad eelistavad tavalisele joonele või kastikestele küünlaid.

Küünlad olla välja mõelnud 18. sajandi Jaapani riisikaupleja Munehisa Homma. "Olevat", sest kindlaid andmeid tema autorluse kohta ei ole ja mõned andmed on vastukäivad. Kuid Jaapanist need küünlad igatahes pärit on, see on teada.

Küünlad annavad tavalise joonega võrreldes palju rohkem infot. Näiteks võtame hinnagraafiku, kus ajateljel on minutid. Siis on graafikul iga minuti kohta üks küünal, mille üks ots näitab selle minuti avanemis-, teine sulgumishinda. Kui küünal on seest täis või värvilisel graafikul punane, oli sulgumishind madalamal kui avanemishind, ehk hind liikus sel minutil allapoole. Kui küünal on seest tühi või roheline, on asi vastupidi: avanemishind oli madalamal, sulgumishind kõrgemal ja kokkuvõttes hind tõusis.

Formatsioon, mis viitab trendi pöördumisele

Küünlal võib olla ka saba ühes või mõlemas otsas - need tulevad hinnakõikumistest, mis ulatuvad väljapoole avanemis- ja sulgumishinna vahemikku. Küünalde asetuse järgi graafikul eristatakse kümneid eri formatsioone, millel igaühel on oma nimi ja mis ennustavad tehnilise analüüsi spetsialistide sõnul mingit edaspidist liikumist.

Näiteks on üks tuntud formatsioon "pea ja õlad", mis ei tähenda sugugi šampooni vaid pilti, kus graafik joonistaks justkui Adidase märgi: kolm kuppu, millest keskmine on kõrgeim. "Päid ja õlgu" arvatakse üsna kindlalt ennustavat hinna trendi pöördumist - ehk kui aktsia hind läks enne ülesmäge, siis nüüd keerab ta suuna alla ning jällegi tagurpidi "pea ja õlgade" puhul muutub allamäge sõit ülesmäge minekuks.

Graafikutest on kindlasti trendi määramisel abi, kuid samas arvan, et neisse ei tohiks ka liialt kinni jääda ning otsuste langetamisel üksi neist sõltuda. Ehk nagu "Aktsiamänguri" Larry Livingstone ütles, tähendab ülespetsialiseerumine väga kulukat elastsuse puudumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2018, 17:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing