Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: mõni päev lihtsalt polegi pühapäev

19. juuni 2018, 17:15
Kaupleja Alex
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180619/TRADER/180619637/AR/0/AR-180619637.jpg

Igaühel on vahel tunne, et mõnel päeval ei õnnestu mitte midagi. Kohe ükski asi ei tule välja. Kõik läheb plaanitule vastupidiselt. Minul oli eile selline tunne.

Eile sulges stop-loss ootamatult minu pika positsiooni ravimiarendaja Achaogeni aktsias. Või tegelikult tuleb tunnistada, et see ikkagi polnud ootamatu, sest Achaogen käituski imelikult, liikus pigem külgsuunas või tiksus allapoole, selle asemel et ettenähtud moel enne oma suurt sündmust ülespoole rühkida.

Positsioonid kukkusid kokku

Vahepeal kaalusin täitsa tõsiselt ka ise positsiooni kinnipanekut. Kui ülesjooksu strateegia ei tööta, siis ta ei tööta, pole mõtet vägisi positsiooni lahti hoida. Nüüd siis tuli esmaspäeval stop-loss ja tõi lõputu õuduse asemele õudse lõpu.

Teine positsioon, mis kokku kukkus, oli Deutsche Telekom. Ka seal rakendus stop-loss, aga et ma olin selle tõstnud ostuhinnast kõrgemale, sain sellest tehingust vähemalt kasumit.

Deutsche Telekomi jaoks oli esmaspäev või tegelikult isegi juba eelmine reede samuti õnnetu aeg. Aktsia kurss oli just hakanud viimaks kosuma ja siis tuli kehv uudis, et ettevõtte tehingut Tele2ga viimase Hollandi üksuse ostmiseks hakkavad täpsemalt uurima ELi konkurentsiametnikud.

Uurimine võib kesta neli kuud ja lõppeda tehingule veto panemisega. Sellele uudisele lisas esmaspäeval kaalu veel nõrkus kõigil Euroopa turgudel.

Plaan töötab, aga ilma minuta

Veel üks esmaspäevane nukker uudis oli Inteli aktsia järsk langus. Mäletatavasti proovisin Intelit eelmisel nädalal lühikeseks müüa põhjendusega, et tuntud arvutiprotsessoritootja tulevik on tume. Et uusi protsessoreid ei saada õigel ajal turule ja et konkurendid krabavad turuosa.

Ja täitsa nagu needus – nii pea, kui stop-loss-order oli siingi minu positsiooni kinni pannud, algaski Inteli aktsia kursi järsk langus. Minu mõte oli õige, minu plaan töötas – aga ilma minuta.

Mõtlesin aga, et mis halvasti, see uuesti. Ehk teisisõnu, kui Inteli kursi langusele pöördumine täna kinnitust saab, lähen selles aktsias uuesti lühikeseks.

Täna, kohe börsipäeva alguses, panustasin veel ka elektriautode tootja Tesla aktsia langusele, selle tehingu põhjustest kirjutan pikemalt juba homme. Seniks saab selle kauplemisidee käekäiku jälgida minu kauplemiskontolt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2018, 16:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing