Nikolai Reisman • 4. juuli 2010 kell 11:17

Maaomanik: Kiviõli Keemiatööstus eksitab riiki ja avalikkust

Riik peaks enne OÜ Kiviõli Keemiatööstuse (KKT) kasuks maade sundvõõrandamise protsessiga jätkamist viima ettevõttes läbi objektiivse kontrolli ja analüüsi, mitte aga pimesi usaldama esitatud dokumente, leiab KKT põlevkivikarjääri laienduse teele jäävate maatükkide üks omanikest Nikolai Reisman.

„Kui vaadata tänaseid argumente, mida majandusministeerium ja keskkonnaministeerium Põhja-Kiviõli karjääri laiendamise õigustuseks esitavad, põhinevad need valdavas osas KKT poolt esitatud argumentidel, mille õigsust pole keegi kontrollinud. Riigil on tõenäoliselt ka väga raske näha ühe eraettevõte majandustegevuse varjamiseks ehitatud fassaadi taha. Samas peaks niivõrd olulises küsimuses riigi seisukoha võtmisele mingi sõltumatu analüüs siiski eelnema – viib selle siis läbi sõltumatu audiitor, riigikontroll või keegi teine,“ lausus Reisman.

Tema kinnitusel on Kiviõli Keemiatööstusel kõik eeldused omal käel hakkama saamiseks ja firma ei vaja Eesti riigilt erikohtlemist. Reisman oli kuni 2007. aasta lõpuni Kiviõli Keemiatööstuse väikeosanik, omades ettevõttest 1%. „Seetõttu väidan, et Kiviõli Keemiatööstuse tänastel majanduslikel probleemidel saab olla vaid kaks põhjust: täielik korralagedus ettevõtte juhtimises või pahatahtlik rahade väljakantimine firmast eesmärgiga näidata ettevõtet tegelikkusest nõrgemana, et ametnike ja poliitikute kaastundele mängides pressida riigilt välja soodustusi,“ lausus Reisman.

Tema sõnul on üheks selliseks soodustuseks põlevkivikarjääri laiendamine, mille nurjumise korral pidavat ettevõtte tegevus seiskuma. „See ei vasta tõele. Tuletagem meelde kasvõi lähiajalugu – kuni 2003. aastani ei olnud KKT-l oma karjääri ja firma sai kenasti hakkama. Turutingimustel põlevkivi ostmine näiteks Eesti riigile kuuluva Eesti Energia käest ei aja Kiviõli Keemiatööstust normaalse majandustegevuse korral pankrotti ka täna.

Selle heaks tõestuseks on teine eraettevõte, Viru Keemia Grupp, mis on vaatamata oma kaevanduse puudumisele saanud suurepäraselt hakkama ja tõusnud Ida-Virumaa üheks parimaks ettevõtteks, seda nii majandustulemustelt kui ka keskkonnasäästliku ja innovatiivse tootmise seisukohalt. Kuidas siis Viru Keemia Grupist kordi odavamalt tooraainet saanud Kiviõli Keemiatööstus vaevu ots-otsaga kokku tuleb?“ küsib Reisman.

Hetkel kuum