4. juuni 2011 kell 10:24

Ka Eesti vajab korruptsioonivalimisi

Möödunud nädalal leidis Lätis aset nn korruptsioonivalimiste esimene voor, kus Seimi ees seisid vastakuti praegune president Valdis Zatlers ja ekspankur Andris Berzinš.

Vaikselt ja vaguralt edenenud valimisteks valmistumine sai uue pöörde 28. mail, kui istuv riigipea teatas, et paneb hääletusele parlamendi laialisaatmise. Põhjuseks austuse puudus kohtuvõimu vastu ning igasuguse usalduse kaotamine valijate silmis.

Tekkinud on olukord, kus oligarhid ja korruptsioon saavad tõenäoliselt olema põhiteemaks vähemalt kolmel lähestikusel valimisel. Lisaks presidendile, seisab 23. juulil ees rahvahääletus Seimi laialisaatmiseks. Ning kui rahvas otsustab korruptandid laiali saata, on ees uued parlamendivalimised, kus sama küsimus tõstatub taas. Seda muidugi juhul, kui lõviosas nn oligarhide kontrollitud meedia lubab taolisel teemapüstitusel kerkida.

Sel nädalal tuli ka järjekordselt teade vahistamisest Virumaal. Nii võeti 48 tunniks vahi alla Jõhvi vallavolikogu saadik ja majanduskomisjoni juht Alar Seppern, keda prokuratuur kahtlustab konkurentsiga seotud kuriteole õhutamises. Vaid nädalapäevad varem tuli samast piirkonnast teade, et konkurentsi kahjustava kokkuleppe sõlmimist puudutava kriminaalasja raames pidas kaitsepolitsei kinni kolme Narva linnas tegutseva ettevõtte juhid ja Narva abilinnapea Andrei Filippovi. Viimase jättis kohus eeluurimise ajaks vahi alla. Endiselt käib uurimine Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjovi korruptsiooniasjus. Karistuse on juba kandnud endine Narva abilinnapea Sofia Homjakova ja endine Narva linnavolinik Aleksandr Moissejev, kes vangis istudes sai edasi tasusid linnale kuuluvate ettevõtete Transservis-N ja Narva Vesi nõukogust ning jätkas sihtasutuse Narva Näitused juhatuse liikmena. Midagi on selgelt mäda.

Kolmapäeval arutatu riigikogus piirkonna töötuse probleemi. Nii on Ida-Virumaa tööpuudus endiselt Eesti kõrgeim15,5%, kusjuures töötutest pooled ehk ligi 12 000 inimest elab Narvas. Peaministri Andrus Ansipi vihjest, et põhjuseks on kohalike võimude tegemata jätmised, süttinud Narva endine volikogu esimees Mihhail Stalnuhhin küsis samas, kas ka temal on olnud osa tööhõive pidurdamisel Ida-Virumaal ja konkreetselt Narvas? „Investeeringud armastavad ausat ja läbipaistvat asjaajamist, investeeringud armastavad väga madalat korruptsioonitaset. Kahjuks Eesti võrdluses Ida-Virumaa sellega silma ei paista ja see peegeldub omakorda ka piirkonda tehtud vähestes investeeringutes,” vastas Ansip. Temaga peab nõustuma.

Ka Eesti vajab oma korruptsioonivalimisi ja seda mitte ainult Virumaal. Pärnu on selleks korra juba edukalt eeskuju andnud.

Autor: Harry Tuul, Harry Tuul

Hetkel kuum