9. märts 2012 kell 4:20

ÄP: Lobitöö avalikuks

Tänasest Äripäevast saab lugeda, kuidas alles konkurendi sekkumine pani riigikogu keskkonnakomisjoni kahe turuosalise seadusse täienduse surumisele pidurit tõmbama. See on üks näide, kuidas huvigrupid täna Eestis seadusi endi huvides kujundada püüavad. Kahjuks pole see hea näide, kuidas võiks lobitöö käia.

Äripäev toetab justiitsminister Kristen Michalit, kes plaanib Eestis lobitööd läbipaistvamaks muuta ning selleks registri luua. Toimetus tuleb siinkohal ministrile appi ja pakub välja veel mõningad lihtsad võimalused, mida saab kohe ellu viia ning huvigruppide heaks töötamise kiiremini, juba enne registri valmimist läbipaistavamaks muuta. Ükski neist ei nõua enamat kui head tahet jagada rohkem infot.

Komisjonide töö avalikuks. Näiteks saab muuta läbipaistvamaks riigikogu komisjonide töö. Esiteks tuleks täiendada ja parandada eelinfot, et oleks avalik, millega parlamendiliikmed tegelevad. Mis toimub riigikogus, kes ja mis teemasid vaevad komisjonides. See aitab vältida üllatusi neile, keda loodav seadus puudutama hakkab – nagu tänases uudises Ragn-Sellsi juhatuse liikme Agu Remmelgu puhul, kes sai kavandatavast seadusemuudatusest teada pooljuhuslikult. Praegu näeme eelinfot vaid käimasoleva nädala kohta.

Teiseks saab komisjonide tööd parandada jälje jätmisega. Kui kutsutute, osalejate ja puudujate nimed on täna juba välja toodud, siis siit saab veel sammu edasi astuda ning muuta reegliks, et riigikogu komisjonides räägitu protokollitakse alati. Tõsi, praegu on see võimalus riigikogu kodulehel juba olemas, kuid sellesse suhtutakse pigem kui formaalsesse kohustusse. Miks muidu leiab protokollidest tihti väheütleva päevakorra ja otsused, mitte aga näiteks seda, kelle ettepanekul mõne otsuseni jõuti.

Ministri päevakavas ei tohiks lünki olla. Kiireks parendamisvõimaluseks peame ka seda, et ministrite tegevus nende päeva- või nädalakavades detailselt välja tuuakse. Et teaksime, kellega, millal ja mis asjus nad kohtuvad. Näiteks kui Äripäev möödunud sügisel Tallinna Sadama nõukogu liikmete valimise ümber toimuvast kirjutas, selgus üllatuseks, et majandusministri päevakavas kohtumisi osa Tallinna Sadama nõukogu liikmetega ei kajastunud. Samuti näeme täiendamisvõimalusi peaministri päevakavas, kel oli selle andmeil näiteks sel nädalal tegemist peamiselt esmaspäeval. Kohtumisvabadel hetkedel näidaku kava, mis teemadega minister tegeleb. Ministri päevakavas ei peaks tühje kohti olema, välja arvatud siis, kui ta puhkusel viibib.

Äripäev pooldab avatud ja läbipaistvat ettevõtlust ning ühiskonda. Huvirühmade tahtmise jõudmine seadusse ei ole midagi uut ega taunimist väärt, sest huvid on ühiskonnas alati olnud ja on ka edaspidi ning nende eest seismine on ainult tervitatav. Küll aga saab seaduste sündi muuta läbipaistvamaks, et huvide kaitsmine ei käiks salaja. Lobimine on demokraatliku protsessi osa, kui huvide kaitsjad deklareerivad oma motiive avalikult.

Läbipaistev seaduste loomine tähendab võimalikult laia ringi huvirühmade kaasamist, et seadused ei sünniks kiirustades ning valmiksid arutelu korras, analüüsi ja konsensusega. Samuti on kaasamine oluline poliitikuile endile, kes ei pruugi mõne valdkonna esmapilgul väikesena tunduva muudatuse mõju hoomata.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum