Äripäev eetris: keskmise palga asemel tuleb vaadata seda numbrit
Ettevõtjaid pani kohkuma sel nädalal avalikustatud keskmise palga tõus, mis tegi viimaste aastate suurima kasvu. See näitaja peegeldab aga üha vähem tegelikkust ning peame vaatama hoopis mediaanpalka, leidsid Äripäeva ajakirjanikud saates "Äripäev eetris."
Kuigi teise kvartali mediaanpalka pole statistikaamet veel avaldanud, oli see esimeses kvartalis 1289 eurot ning statistiline keskmine palk 1576 eurot. Teises kvartalis oli keskmine palk juba 1693 eurot. Käärid on suured ning nagu Äripäev kirjutas, ei ole paljudel tööandjatel võimalik töötajatele keskmise palga jagu tasu maksta, sest muidu läheks ettevõte pankrotti.
Keskmine brutokuupalk oli selle aasta teises kvartalis 1693 eurot ehk 10,1 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal, aga paljudel Eesti ettevõtjatel ei ole enda sõnul võimalik sellist palganumbrit töötajatele pakkuda, ilma et ettevõtte sellest pankrotti läheks.
Eesti eduloo jätkumine on võimalik vaid siis, kui tugevaimad üliõpilased siirduvad õppejõuks, kes koolitavad veelgi tugevamad lõpetajad, kellest omakorda tugevaimad siirduvad õppejõududeks, kirjutab Vaimo Internationali juht ja Tallinna Ülikooli vilistlane Mart Mäe.
Keskmise brutopalga ülijärsk tõus tekitab ühes šokki, teises vimma, kolmandas nõutust, ent arvude taga on oma loogika ja ärgem unustagem tegelikkust ehk mediaanpalka, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Internetiühenduse olulisust on raske üle hinnata – see on nüüdseks nagu enamiku ettevõtete selgroog. Ühenduse tõrkumine võib töö täiesti seisata ning tuua kaasa tuhandeid või isegi kümneid tuhandeid kahju. See mõjutab tööviljakust, küberturvalisust, kliendikogemust, töötajate rahulolu – ning võib hakata pärssima isegi ettevõtte arengut.