Äripäeva eriprojektide toimetus • 24. november 2017 kell 5:00

Saksa ettevõtja alustas Pärnus neljandat tööstusrevolutsiooni

Matthias Eichhorst  Foto: Mativesi OÜ

Ettevõttes Mativesi OÜ on loodud keskkonnasõbraliku pöördosmoosi meetodil reovee käitlemise uus süsteem, kus masin tunneb ise, kus on viga, ja annab sellest teada.

Tööstus 4.0 ehk neljas tööstusrevolutsioonTööstus 4.0 on uudsete tehnoloogiate rakendamine kogu tarneahela lõikes tööstusettevõtte tootlikkuse suurendamiseks.Tootmise digitaliseerimine on kõige suurem osa Tööstus 4.0 kontseptsioonist.Allikas: Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit

„Meie põhitöö on reoveepuhastusjaamadele pöördosmoosi meetodil reovee käitlussüsteemide projekteerimine, ehitamine, installeerimine ja hooldamine,“ ütleb ettevõtte Mativesi OÜ asutaja Matthias Eichhorst. Selleks tööks vajalikud seadmed ja komponendid tulevad Saksamaalt. Teenust pakutakse Soomes ja Baltimaades.„Meie eesmärk on uuendamine Industry 4.0 suunas,“ lausub Eichhorst. See on uudne võimalus ja samm edasi, kus seade ise annab teada hooldusfirmale mingist vajadusest. Klient ehk seadme omanik on murest vaba, sest masin ja hooldusfirma suhtlevad otse ning vajalik töö saab tehtud. „Masin on ise nii tark, et teab, mida on vaja, annab teada varuosa tootjale ja varuosa saabub kohale, inimest sinna vahele pole vaja,“ ütleb Eichhorst. „Samas see uuendus annab ka võimaluse energiakulusid kokku hoida. Me arendame süsteemid ökonoomsemaks. Selleks me kasutame uusi tehnoloogialahendusi.“ Selles suunas liigutakse. Soomes on ettevõte juba sellise uuenduse sisse viinud, tingimused on antud, kuid asi pole veel lõpuni valmis tehtud. „See on meie tuleviku eesmärk,“ ütleb Eichhorst. „Meie tahame, et süsteem oleks nii tark, et operaatorit pole vaja.“„Industry 4.0 on Angela Merkeli tugev sõna,“ selgitab sakslasest ettevõtja, kes 2007. a Pärnus oma firma asutas. „See on uus impulss Saksa majanduses.“ Kuna sellist süsteemi, mida luuakse Pärnus Mativesi OÜ ettevõttes, pole mujal, usub Eichhorst, et oma uue teenusega on võimalik minna ka Saksamaa turule. Uue, n-ö operaatorivaba süsteemi projekteerimine algas Pärnus aasta tagasi. Oktoobris installeeriti esimene süsteem Soomes.Ettevõttes Mativesi OÜ ehitatud ja hooldatavad süsteemid on kohapeal firma asutaja välja mõeldud. Saksamaal vastava hariduse saanud Eichhorst on selle valdkonnaga tegelnud enam kui veerandsada aastat.

Mativesi OÜ spetsialistid töötavad Saksa päritolu tipptehnoloogiaga.  Foto: Mativesi OÜ

Mativesi OÜ on omasugusena ainuke Eestis ja Baltimaades, kogu maailmas on Eichhorsti sõnul samalaadseid firmasid vaid ühe käe sõrmede jagu ning selle alaga tegelevaid inimesi vast poolsada. Maailmas on väga erilisi pöördosmoossüsteemis kasutatavaid tipptehnoloogia seadmeidki vaid paar tuhat. Lihtsalt öeldes tähendab prügilate nõrgvete ja tööstuse reovete puhastamine kõrgtehnoloogiliste seadmetega pöördosmoosi teel seda, et sel viisil puhastatud vesi jõuab tagasi loodusesse ohutuna ning kogu süsteem on keskkonnasõbralik.„Meie konsulteerime, läheme kohale ja meilt on ka tehniline tugi,“ selgitab Eichhorst oma firma tegevust. Uue suuna järgi Soomes loodud süsteemi arendatakse edasi. „Me töötame sellega jätkuvalt ja vaatame, kas selle vastu tekib huvi,“ sõnab ettevõtte juhataja.

Sellelt skeemilt on võimalik näha, kuidas pöördosmoossüsteem töötab.  Foto: Mativesi OÜ

Süsteemi lahendust on võimalik kasutada ka teistes valdkondades, mis ei ole seotud pöördosmoosi süsteemiga. Sama juhtimistehnoloogiat on võimalik kasutada ka teist tüüpi veepuhastussüsteemides või hoopis tootmisliinides.Kliendile tehakse firmas Mativesi OÜ töö Saksa kvaliteediga. Kaheksa töötajaga ettevõtte turg jaguneb võrdselt Läti, Leedu, Eesti ja Soome vahel. Osa süsteeme valmib Pärnus ning tulevikus plaanitaksegi ehitada rohkem kohapeal. „Parem anda rohkem tööd siinsele rahvale,“ selgitab Eichhorst oma põhimõtet. Tähtsal kohal on töötajate regulaarne koolitus, mida korraldatakse siinsamas ja ka välismaal.Ettevõttel on üle veerandsaja partneri, kelle tooteid edasi müüakse. Mõne firma puhul on Mativesi OÜ kogu Baltimaade või Eesti ulatuses edasimüüja ja maaletooja, nagu CAT-Pumps, Festo, GHM ja Visam. „Edasimüümine on üks osa meie tööst, mida tahame samuti järgmisel aastal arendada,“ sõnab Eichhorst.

Hetkel kuum