23. november 1995 kell 22:00

Boeing ja McDonnell Douglas võivad ühineda

Niisuguse teate avaldas Wall Street Journal. Mõlemad firmad on seni keeldunud läbirääkimisi kommenteerimast.

Need ei ole esmakordsed kuuldused. Juba eelmisel sügsel vihjati, et tunduvalt suurem Boeing on teinud konkurendile lähenemiskatse. Tol korral ütles McDonnell Douglas «ei». Vahepeal on firma uue juhtkonna all saavutanud märksa paremaid tulemusi ja aktsiate väärtus on aastaga kasvanud 80%. See aga ühtlasi tähendab, et nüüd on McDonnell Douglasel läbirääkimisteks tunduvalt parem positsioon.

Seetõttu eeldatakse, et uued läbirääkimised algasid «eeltingimusi seadmata» ning võivad välja viia kas koostöö tihenemisele või täielikule ühinemisele. McDonnell Douglase ostmine läheb maksma umbes kümme miljardit dollarit.

Wall Streeti analüütikute arvates täiendavad kaks firmat teineteist hästi, mistõttu ühinemine annaks efektiivseid tulemusi. Praegu töötab kahes firmas kokku 185 000 inimest.

Boeingu käive on 22 miljardit dollarit ja see on spetsialiseerunud põhiliselt tsiviillennukite tootmisele, mis moodustab käibest 17 miljardit dollarit. Ülejäänud viis miljardit moodustavad kaitse- ja kosmosetööstuse tellimused.

Boeing ja McDonnell Douglas koos ületaksid sõjatööstuse vallas seni suurima tootja Lockheed Martini ja tsiviillennukite suurima tootja Airbusi.

McDonnell Douglase aktsiatest kuulub 23% oma töötajatele ja neist omakorda kuus protsenti juhtkonnale. Kui ühinemiskuuldused levima hakkasid, tõusid mõlema firma aktsiad New Yorgi börsil.

Firmade võimalikku ühinemist võib takistada USA konkurentsiamet, kes kuuldavasti kavatseb neilt nõuda osa tootmiskäitiste müümist. DI

Hetkel kuum