12. detsember 1995 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Reedel ja laupäeval Madridi kogunevad Euroopa Liidu juhid asuvad siluma lahkarvamusi ühisele rahale ülemineku osas ning peavad otsustama, mis saab ühisraha nimeks.

Kuigi laiapõhjaline otsus minna üle ühisele valuutale 1999. aastal on langetatud, vajavad lahendamist veel mitmed vastuolulised küsimused. Kõik riigid ei ole 1999. aastal rahaliiduks valmis ning tuleb koostada mingi süsteem suhtlemiseks ja arvelduste sooritamiseks rahaliidus olevate ja sealt väljajäävate riikide vahel.

Problemaatiline on, millises valuutas peaksid valitsused võlakirju emiteerima. Prantsusmaa taotleb võlakirjade emiteerimist uues ühisrahas, Saksamaa õigust anda välja võlakirjad rahvuslikus valuutas ja bloki ülejäänud liikmed otsivad kompromissi.

Tippkohtumisel tuleb leida ka uuele rahale nimi. Lemmikuks on «euro», mille tuline pooldaja ei ole küll ükski riik, kuid ka vastane mitte. Teiste võimalike nimevariantidena on kaalutud eküüd, frankenit ja floriini.

Kohtumisel tuleb lahendada ka küsimus, millal langetatakse otsus rahaliitu pääsevate ja sealt väljajäävate riikide kohta. Üksmeel on selles, et otsus langetatakse 1997. aasta näitajate põhjal, kuid riikidel on lahkarvamused, kas konkreetne otsus tuleks vastu võtta juba 1997. aastal esialgsete majandusnäitajate alusel või oodata 1998. aasta esimese pooleni, kui on laekunud lõplikud majandustulemused. REUTER-BNS

Hetkel kuum