7. jaanuar 1996 kell 22:00

Laenulepingud saavad alusintressi

Kaja Kell Eesti Panga infoosakonnast ütles, et keskpank hakkab Talibori ja Talibidi noteerima rahaturul hetkel domineerivate Hansapanga, Ühispanga, Hoiupanga, Põhja-Eesti Panga ja Tallinna Panga rahapakkumuste põhjal.

Hansapanga finantstoodete ja -riskide haldamise osakonna juhataja Erkki Raasuke lausus, et teoreetiliselt võiks Talibori laenuintressi osana sisse kirjutada kohe pärast noteeringu alustamist. Reaalseks pidas ta Talibori põhjal laenulepingute sõlmimist mõne kuu pärast. Samas märkis Raasuke, et ehkki ametlik Talibori noteering puudus, arvestati seda näiteks juba eelmise aasta detsembris emiteeritud RE Tallinna Sadam kolmekuuliste kommertspaberite intressi määramisel. Ta lisas, et tõenäoliselt kirjutatakse järgmiste Tallinna Sadama kommertspaberite emissioonil võlakirja intressiks Talibor pluss emiteerimise hetke marginaal.

Tallinna Panga juhatuse esimehe asetäitja Targo Raus hindas, et esimene Talibori alusel sõlmitud laenuleping jääb jaanuari-veebruari. Talibori laiemat kasutuselevõttu ennustas ta paari-kolme kuu pärast. «See sõltub kliendist ja tema arusaamadest,» selgitas Raus.

Raus märkis, et pankadevaheliste laenu- ja hoiuseintresside noteerimise alustamine teeb rahaturu likviidsemaks ja võimaldab pankadel välja töötada uusi nn ujuva intressiga instrumente. Nende võrra laienevad ka pankade pakutavad teenused.

«See on oluline komponent, mis aitab kaasa rahaturu mahu kasvule,» ütles Raus. Ta lisas, et järsku turumahu kasvu Talibori ja Talibidi kasutamine siiski kaasa ei too.

Hetkel kuum