12. veebruar 1996 kell 22:00

Viina hind on liiga kõrge?

Ma ei osta viina just eriti tihti ja seetõttu on mul tekkinud viina ostes mingil määral sportlik huvi vaadata enne valiku tegemist ära kõik viinamargid, mis müügile on pandud. Seega teen viinamarkide vahel nii-öelda ekskursiooni.

Oma valikut tehes ei lähtu ma loomulikult sellest, milline viinamark on odavam või milline kallim. Mis puudutab konkreetset alkoholi hinda, siis pudeli viina hinda, piinlik on küll tunnistada, ma ei oskagi hetkel öelda.

Alkoholi poest ostes ei ole selle hind mind veel kordagi jalust rabanud, ühtlasi ei ole soovitud alkoholimark hinna pärast ostmata küll jäänud.

Alkoholi ostmisel eelistan muidugi selliseid ostukohti, kuhu ostetakse sisse ametlikku viina. Teadlikult olen vältinud ostukohti, kus võidakse valeviina müüa. Teen oma sisseostud tavaliselt kõik korraga laupäevasel päeval, alkoholi ostes tasun ma selle eest koos muu ostetud kaubaga. Ka seetõttu on mul raske praegust viina hinda täpselt nimetada.

Valeviinasuguste asjadega ei tahaks ämbrisse küll astuda. Niigi on muude asjadega probleeme küllaldaselt. Kui sa lisaks oma tervise ka veel mingit ebakvaliteetset alkoholi juues ära rikud, siis on see küll üsna nukker.

Valeviinaga väga otsest kokkupuudet pole mul olnud. Ent siiski meenub üks juhtum. Mäletan, et ükskord tahtsime sõpradega restoranis külma viina juua. Samas lõhnas pakutav viin tugevalt nafta järele.

Hiljem tuli välja, et mingi hulgifirma oli restoranile müünud naftalõhnalist Bakuust pärit viina. Selles mõttes on kvaliteedivahe vale ja õige viina vahel kindlasti olemas.

Kindlasti pole viina hind praegu kõrge. Teadlikult pole ma ka valeviinaga kokku puutunud. Eba-teadlikult olen tõenäoliselt kokku puutunud. Olen võtnud sügavkülmast viinapudeli, mis on külmunud. See on nukker, kui enam ei tea, millist viina osta.

Olen kuulnud, et Eestisse tuleb viina valmistamiseks ka piiritust, mis ei ole just kõige puhtam. Minu andmetel on tõstatatud küsimus, kas võib osta piiritust mujalt maailmast. Minu teada ei ole Eestis ka sellist masinat, mis ütleks, kas see piiritus on toodetud kartulist või viljast. Seega, ta võib olla toodetud kurat teab millest.

Viina saab pruugitud har-va, ent hind ei ole probleem. Ma ei ole valeviinaga otseselt kokku puutunud. Tean sellest ainult niipalju, kui olen ajakirjandusest lugenud. Ei oska selle asja kohta enamat arvata, paremini teavad need, kes otseselt probleemiga tegelevad.

Loomulikult on riigi jaoks probleem, kui maksud jäävad saamata. Olukorra parandamiseks peaks tõhustama piirikontrolli, see kehtib kõikide üle piiri veetavate kaupade puhul. Alkoholiaktsiisimaksu allalaskmise kohta arvan ma, et sel juhul me ei saa üldse enam mingit maksu kätte ning on üsna kahtlane, kas pärast maksu alandamist ka võltsviina vähemaks jääb.

Hetkel kuum