13. veebruar 1996 kell 22:00

Laeva meierei omanikud müüvad osalust

Kinnitamata andmeil on Laeva meiereid pakutud ASidele Mulgi Meier, Põlva Piim ja Paide Piimakombinaat.

Põlva Piima kommertsdirektor Aivar Häelm tõdes, et vaatamata Laeva meierei tehtud pakkumusele on kogu asi veel liiga toores ning seda, kas Põlva Piim müügipakkumise vastu võtab, on veel vara öelda.

Mulgi Meieri juhataja Andres Vinni ei välistanud võimalust, et tema juhitav firma Laeva meierei ära ostab. «Kui pakutakse ja hind on soodne, siis miks mitte,» lausus ta.

Mõlema tööstuse juhid olid arvamusel, et Valio Oy on Eesti-sisest konkurentsi piimaturul alahinnanud ega ole saavutanud loodetud majandustulemusi.

ASi Tapila juhatuse esimehe Mati Möldri sõnul tingib müügiläbirääkimistesse asumise Laeva meierei käivitamiseks tehtud ülekulud ligi 6,4 miljoni krooni ulatuses. «Meil on lihtsalt täiendavat raha vaja,» selgitas ta. «Selleks oleks tarvis, et keegi veel punti astuks.»

Mölder märkis, et müüa proovitakse nii vähemusaktsiaid kui ka kogu ettevõtet tervikuna.

Tema väitel on müügiläbirääkimistesse asutud Eesti ja Soome aktsionäride omavahelise jagelemise tõttu. Kui Laeva meierei käivitamiseks tehtud projekt nägi ette kulutusi 9,9 miljonit Soome marka, siis tegelikud kulud ulatusid 12,5 miljoni margani.

Valio Oy juriidiline nõustaja Arttu Mendula, kes on Laeva meierei käivitamisega tihedalt seotud, keeldus igasuguseid kommentaare andmast.

Nii Valio Eesti ASi müügidirektor Andrus Aigro kui ka Laeva meierei tegevdirektor Aivar Noorem tunnistasid, et ei tea müügipakkumuse tagamaadest midagi. Aigro möönis, et Laeva meierei toodangu müügiga tegeleva Valio Eesti ASi poolt pole mingeid majandusraskusi täheldada.

«Seda, et Valio Eestist lahkuda kavatseb, ma küll ei usu,» tõdes Aigro, «praegu on müük pidevalt kasvanud ning põhjust kingad jalga tõmmata Valiol ei ole.»

Aigro arvates on tegemist poliitikaga, mille põhjused selguvad ilmselt lähiajal.

Eelmisel aastal loodud ASi Tapila aktsiapakist kuulub Valio Oy-le 34% ning Maito Pirkka Oy-le 15%. Aktsiate kontrollpakk on kohaliku erakapitali käes. Laeva meierei alustas tegevust mullu sügisel, liisides kvaliteetsed pastöriseerimis- ning töötlemisseadmed Valiolt.

Hetkel kuum