14. veebruar 1996 kell 22:00

Ukraina on energiakriisis

Ukraina energeetikaministeeriumi pressiesindaja Oksana Liveni sõnul lülitas Venemaa esmaspäeva õhtul tarbimise järsu suurenemise tõttu välja ühise energiavarustussüsteemi Ukrainat varustava võrguosa, vähendades veelgi külma talve ning kaks nädalat kestnud kaevurite streigi tõttu kahanenud energiavarusid.

«Venemaa on ka varem elektrienergia tarneid katkestanud, kuid nii kriitiline ei ole olukord kunagi olnud,» ütles Oleksander Svetiljuk Ukraina elektrivõrkudest. «Olukorra paranemist pole loota. Söevarusid ei ole, kütteõlide ning gaasiga on probleeme, hüdroelektrijaamades langeb veetase. Kogu süsteem võib puruneda».

Ukraina valitsus kaalub võimalusi suurte tööstusettevõtete ajutiseks sulgemiseks, hoidmaks ära süsteemi täielikku kokkuvarisemist. Musta mere sadamas Mikolajevis ongi peale alumiiniumitehase ning laevaehitustehase muud tootmisettevõtted suletud. Dnepropetrovskis ei tööta terasetööstuse ja keemiatööstuse ettevõtted ning sulatusahjud. Talunikud kaebavad energiakatkestuste üle lehmalüpsi ajal. Lvovi bussitehas on suutmatusest hoonet kütta tootmise kevadeni peatanud.

Krimmi poolsaarel, kus talved on tavaliselt mahedad, on suured lumesajud ära lõiganud kümneid külasid. Kolmandik piirkonna 2,7 miljonist elanikust on ilma elektrita ning koolid ja haiglad töötavad üksnes suuremates linnades.

Ametiühingute sõnul jätkasid 40 kaevanduse kaevurid streiki, nõudes kättesaamata palkade väljamaksmist. 87 kaevanduses on peatatud söe laadimine. Söetööstusministeeriumi ametnike teadetel on aga streik vaibumas ning kaevuritele on lubatud 50 miljonit dollarit oktoobrist saadik väljamaksmata palkade tasumiseks.

Ukraina energiasüsteem on ebakindel ning suurel määral Venemaast sõltuv nii soojuselektrijaamade jaoks vajalike gaasi- ja naftatarnete kui tooraine osas tuumaenergia tootmiseks. Ukrainas tarbitavast elektrienergiast moodustab tuumaenergia 50 protsenti. Praegu töötab riigi 15 generaatorist 14, millest kaks asuvad T?ernobõli aatomielektrijaamas, kus 1986. aastal toimus üks maailma suurimaid tuumaavariisid.

«Riigis on kriis. Ukrainat varustava võrguosa väljalülitamine süvendab seda veelgi,» ütles Igor Makovetski Lvovi regionaalnõukogust. «See on järjekordne näide Venemaa mõju ulatusest Ukraina majanduses». REUTER

Hetkel kuum