6. märts 1996 kell 22:00

Soome toiduainetööstus on suutnud ELis ellu jääda

Soome kaubandus- ja tööstusministeerium on seisukohal, et esimene Euroopa Liidus oldud aasta on Soome toiduainetööstust mõjutanud vähem, kui kardeti.

Peainspektor Matti Hiltunen tõdeb siiski, et viimastel kuudel on olukord halvenenud lihatööstuses ja ebakindlus on kasvanud ka piimatööstuses.

Paremini on läinud nendel meiereidel, mille põhitoodanguks on olnud piima- ja hapupiimatooted. Raskustesse on sattunud aga juustude ja jogurtite tootjad, kuna eelmisel aastal jogurtite ja juustude hinnad jõudsalt langesid. Suurimates raskustes on väikesed, ühele tootele spetsialiseerunud meiereid.

Euroopa Liidu piiride avamine kahekordistas Soome liha- ja piimatoodete importi. Täpsed statistikaandmed seni puuduvad, kuid Hiltuneni andmetel moodustas sissetoodud juust umbes kaheksa protsenti ja liha kümme protsenti kogutarbimisest.

Import oleks olnud suurem, kui Soomes ei oleks selle tõrjumiseks alandatud oma toodete hindu. Põhilise osa toiduaineimpordist moodustasid eelmisel aastal toorained.

Soome oma toiduainetööstuse käive on viimastel aastatel püsinud 104 miljardi Eesti krooni tasemel ja ELi liikmena on see esialgu jäänud umbes samaks.

Samal ajal on tänu ELile paranenud Soome toiduainete ekspordi võimalused. Toiduainetööstuse liidu esindaja Lea Lastikka sõnul on rõõmustav see, et firmad on peale Venemaa hakanud oma tooteid eksportima eriti Rootsi ja Kesk-Euroopa riikidesse, kus kõige edukamalt on läinud põhjamaistest marjadest moosid ja eripärased lihatooted.

1994. a eksporditi Soomest toiduaineid kokku 13 miljardi Eesti krooni eest, millest 5,2 moodustas Venemaa-eksport. Mullu aga vähenes näiteks vorstide ja lihatoodete vedu Venemaale 40 protsenti.

Üks põhjus, miks ELi mõju jäi toiduainetööstusele oodatust väiksemaks, on toiduainefirmade tõhus saneerimistöö enne ELiga liitumist. Siiski ei pääsenud põhitoiduainetootjad käibe ja kasumi osalisest vähenemisest.

Firma Raisio on toiduaine impordist tingitud müügi vähenemist suutnud korvata ekspordi suurendamisega. Koduturul on parandanud tema konkurentsivõimet toorainehindade langus ning rasva- ja valgumaksu kaotamine.

Atriat mõjutas liha ja lihatoodete hinna järsk langus ning nende toodete impordi kasv. Sellele vastukaaluks alustas kontsern toodete kodumaisuse propageerimist, lootes, et suudab odavamale importlihale vastu seada parema kvaliteedi.

Soome Valio on jäänud Rootsi firma Arla rünnaku alla, mis algul suutis vallutada neljandiku jogurtiturust. Valio läks vasturünnakule samalaadsete toodetega ning selle tulemusena on Arla osa vähenenud 15 protsendini. Kokku on aasta ELis vähendanud Valio käivet ja tulemit ometi 2,6 miljardi Eesti krooni võrra. KL

Hetkel kuum