Majandusministeeriumi keemia valdusgrupi peaspetsialist Eero Saava ütles, et ASi Eesti Fosforiit erastamise stsenaariume on kaks.
Ta rääkis, et ühe kava kohaselt hakkab erastamisagentuur Eesti Fosforiidi erastamisega tegelema. Teisel puhul tegeleb sellega Eesti Fosforiidi juhtkond, kellel oleksid siis sellekohased õigused ja piirangud korraldada oksjone või enampakkumisi vara järk-järguliseks mahamüümiseks.
«Selle, millise stsenaariumi järgi hakatakse ettevõtet erastama, otsustab erastamisagentuuri nõukogu,» teatas Saava. Ta märkis, et ettepanekuid Eesti Fosforiidi erastamiseks arutab agentuuri nõukogu hiljemalt ülejärgmisel kolmapäeval.
Kas Eesti Fosforiit müüakse jupphaaval või tervikvarana, sõltub Saava sõnul sellest, millist huvi ettevõtte vastu tuntakse.
Ta rääkis, et Eesti Fosforiidil on ikkagi transiidisõlmena oma väärtus, kuid sellele kohale võib rajada ka mistahes uue tööstuse. «Põhimõtteliselt võib oodata pakkumusi nii Eesti Fosforiidi kui tervikvara erastamiseks kui ka üksikosade erastamiseks,» lausus Saava.
Ta kinnitas, et majandusministeerium ei hakka mingeid piiranguid selles suhtes tegema.
Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet lausus, et majanduslikult on mõistlikum erastada Eesti Fosforiit osade kaupa.
Samas märkis ta, et kuna ettevõttel on 20 protsendi ulatuses välisosanik, siis on nn jupiti müümisel ka omad probleemid. Välisosanik võib seada tingimused, mille puhul ei ole kasulik Eesti Fosforiiti enne erastamist restruktureerida. Üldjuhul osapooled nii ka käituvad, lausus Sarnet ning lisas, et sellisel juhul on riigile parem müüa ettevõtte aktsiaid.
«Praegu on tõenäoline, et müüakse Eesti Fosforiidi aktsiad,» teatas Sarnet.
Ka Saava sõnul ei ole hetkel teada, milline on Vene osanike lõplik seisukoht Eesti Fosforiidi erastamise puhul. «Põhimõtteliselt on nad huvitatud oma osa mahamüümisest,» lausus ta. «Mingeid piiravaid või segavaid tingimusi ei ole Vene osanikud esitanud.»