18. aprill 1996 kell 22:00

Terase olmehoone tekitab erastamisvaidlusi

Katsemehaanikatehase Teras olmekompleksi ekspertiis kinnitas hoone kuulumist senisele rentijale, ASile Teras, kes on kohtus vaidlustanud ettevõtte erastamise.

Terase tegevjuhtkond ei nõustu EEA nõukogu otsusega müüa territooriumil asuva 3610 ruutmeetri suurune konserveeritud olmehoone ASile Valser. «Kompleks ehitati ASi Teras raha eest,» kinnitas ettevõtte direktor Alvar Hirtentreu.

EEA käsitleb ehitist aga vundamendi parendusena, mistõttu teda pole renditavate objektide nimekirjas.

«Olmekompleks on puhas kapitaalehitus, seal pole parendusest jälgegi,» kinnitas ehitusekspertiisi tegija Aare Kull ASist Ehitusekspert. Selle hoonega on AS Teras loonud endale uut tootmispinda, lisas ta.

Kui AS Teras ettevõtte varad 1991. aastal rendile võttis, oli rajatisest valmis vundament, mis eksperthinnangu järgi moodustab 15 protsenti hoone arvatavast kogumaksumusest, lausus Alvar Hirtentreu.

«See on riigi osa hoones,» jätkas ta. Hirtentreu ütluse kohaselt muudab ekspertiisi otsus vaidluse sisu, sest AS Teras taotleb kompleksi müügi tühistamist.

EEA enne kohtuistungit midagi ei kommenteeri, ütles Marko Kadanik EEA avalike suhete osakonnast. «Eelistame oma seisukohti selgitada kohtus kohtunikule,» sõnas ta.

Tallinna halduskohus lükkas eelmise kohtuistungi 3. aprillil edasi, kuna kohale ei tulnud erastaja, ASi Valser esindaja.

Hirtentreu sõnul võib protsess venima jääda segaduste tõttu firma aadressiga. Erastajast on teada vaid mobiiltelefoni number, millele helistades kogu suhtlemine ja asjaajamine toimub, ütles Hirtentreu.

Valser on muutnud mitmel korral juriidilist aadressi, mistõttu ei saanud kätte ka kohtukutset, kinnitas kohtunik Marion Vakker. «Valseri osalemine protsessil on kohustuslik, kuna EEA otsus oli suunatud temale,» lisas ta.

Valseri juhatuse esimees Jüri Sondla keeldus Äripäevale selgitusi andmast. «Praegused kommentaarid on ennatlikud. Räägin siis, kui asi on ühel pool,» ütles ta.

EEA müüs riigile kuuluvad 49 protsenti katsemehaanikatehase Teras varadest Valserile kuue miljoni krooni eest. Eelmise aasta detsembris sõlmitud ostulepingu kohaselt kohustus Valser investeerima ettevõttesse kolme aasta jooksul 31 miljonit krooni ja andma tööd 230 inimesele.

Krediidiinfo ASi andmetel on Valser 400kroonise aktsiakapitaliga eraaktsiaselts, mille põhitegevusala on andmetöötlus.

Hetkel kuum