3. juuni 1996 kell 22:00

Valimised T?ehhis mõjutavad kapitaliturgu

Enamik analüütikuid ei usu, et riigi omanditurult võiks hakata kapital kiiresti välja voolama. Investorid on äraootaval seisukohal paar-kolm päeva, vaadates, mis saab.

Viimasel kahel aastal Ida-Euroopa stabiilseima valuuta, T?ehhi krooni kurss dollari suhtes oli reedel 27,626/636 ja esmaspäeval 27,76/86 ning Saksa marga suhtes vastavalt 18,149/154 ja 18,20/35. Kokku langes kroon esmaspäeval dollari/marga valuutakorvi suhtes ligi kaks protsenti, enne kui ta osaliselt toibuma hakkas.

Ceskoslovenska Obchodni Banka peadiiler Petr Benes nimetas peaminister Vaclav Klausi enamuskoalitsiooni kaotamist kõige mustemaks stsenaariumiks, mis võis juhtuda.

1989. aasta sametrevolutsioonist peale edukaid majandusreforme juhtinud Vaclav Klaus ruttas ajaleheintervjuudes investoreid rahustama. «Kuigi võib ette tulla lühiajalisi kõikumisi, usun ma, et me tuleme sellest olukorrast auga välja ning et keskmise ja kaugema aja majandusareng selle tõttu ei kannata,» ütles ta ajalehes Lidove Noviny.

«Kui kõigis teistes postkommunistlikes riikides reformivalitsused langesid, siis T?ehhis midagi sellist ei juhtunud,» sõnas Klaus. Tema juhitav paremtsentristlik kodanike demokraatlik partei jäi suurimaks erakonnaks, saades 29,61 protsenti häältest.

Üllatuseks oli see, et Milos Zemani juhitud sotsiaaldemokraadid said 26,44 protsenti häältest. Zeman on juba jõudnud välisinvestoritele kinnitada, et tema majanduspoliitikat ei maksa neil küll karta.

Kui enamikus teistes analoogsetes riikides on konservatiivide võimult kõrvaldajaks olnud pahempoolsed jõud, siis T?ehhi sotsiaaldemokraate analüütikud sinna patta ei pane.

«Ükskõik kumb suurem erakond valitsuse moodustab ja suudab võimul püsida, jääb ikkagi lähiajal valitsema väike närvilisus, kuna sellel perioodil aetav poliitika ei ole ilmselt piisavalt selge,» arvas Merrill Lynchi analüütik Andrew Kenningham.

Klausi valitsus on lubanud müüki panna pankade, gaasi- ja energiafirmade aktsiaid ning täiustada kapitalituru tegevust. Kuid vaatlejad on arvamusel, et vähemusvalitsuse juhina on Klausil oma lubadusi raske täita. REUTER-ÄP

Hetkel kuum