18. juuli 1996 kell 22:00

Järelturul uued ettevõtted

Väärtpaberispetsialistid näeksid meeleldi, et kauplemine Eesti suhteliselt ahtal aktsiaturul elavneks lisanduvate atraktiivsete aktsiate mõjul.

Samas jäävad Rõngu Tehase, Tallinna Külmhoone ja Klementi aktsiad spetsialistide arvates järelturul vähekaubeldavateks.

«Tegemist on ettevõtetega, kellel on olemas stabiilsust soovivad strateegilised investorid. Näib, et nendel puuduvad lühiajalised investorid, kes oleksid huvitatud spekulatiivsetest hinnakõikumistest,» ütles Hansapanga analüütik Katrin Kaarli.

Kaarli sõnul on enamik nende ettevõtete vähemusaktsiatest läinud avaliku müügi käigus aktsiaturul väheaktiivsete eraisikute kätte. Samuti pole põhjust arvata, et ettevõtted oleks alakapitaliseeritud ning vajaksid lisakapitali, lisas Kaarli.

Ka Margus Uudam HF Arenduse ASist ja Sulev Raik Cresco Väärtpaberite ASist ei näe ette nende ettevõtete aktsiate likviidsuse suurenemist lähiajal.

Ettevõtete juhid vaatavad tulevikku optimistlikult, kuid aktsiate hinnaprognoose ei soovi veel teha.

ASi Klementi tegevdirektori Madis Võõrase sõnul sõltub aktsia hind Eesti väärtpaberiturul vähe ettevõtete majandustulemustest.

«Kõik, mis on vähegi kauplemiskõlbulik, läheb ka müügiks, sest aktsiaid on järelturul suhteliselt vähe. Nominaalväärtusega sooritatud tehing annab tunnistust sellest, et hind alles kujuneb,» lausus Võõras. Klementi planeerib selle aasta käibeks 90 miljonit ja kasumiks kuni 5 miljonit krooni.

ASi Rõngu Tehas juhatuse esimees Leonid Similarski peab ettevõtet heal järjel olevaks ning prognoosib selleks aastaks vähemalt eelmisega võrdseid majandustulemusi.

Margus Uudami sõnul ei peegelda üksikute tehingute hinnad ettevõtte tegelikku turuväärtust.

«Kui järelturul tehakse ettevõtte aktsiatega üksikuid tehinguid, annab see tunnistust sellest, et ettevõte pole atraktiivne. Tegeliku turuväärtuse kindlakstegemine nõuab põhjalikku raamatupidamisanalüüsi,» lausus Kaarli.

RASi Rõngu Tehas aktsiatest müüdi 66,6 protsenti (3830 aktsiat miniväärtusega 100 krooni ) 1994. a novembris ASile Berry 3,1 miljoni krooni eest.

Riigile kuuluvate aktsiate avalik müük toimus möödunud aasta oktoobris.

1995. aasta märtsis müüdi 11 324 aktsiat nominaalväärtusega 1000 krooni, see kogus moodustas 76 protsenti RASi Tallinna Külmhoone aktsiakapitalist, ASile Jäälill KH hinnaga 6,2 miljonit krooni.

Riigile kuuluvate aktsiate avalik müük toimus selle aasta märtsis.

1994. aasta märtsis ostis AS Klementi Kaubandus 15 miljoni krooni eest 80 protsenti RASi Klementi aktsiatest.

Riigile kuuluvate aktsiate avalik müük toimus 1995. aasta oktoobris.

Hetkel kuum