19. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Keemiatootja AS Nitrofert sõlmib tõenäoliselt järgmisel nädalal Taani firmaga Heldor Topse lepingu 20 miljonit krooni maksvate ammoniaagitootmise seadmete ostuks, ütles aktsiaseltsi tehnikadirektor Tõnis Puusepp.

Ta lisas, et ammoniaagitsehhi uus sisekonstruktsioon säästab üks megavatt energiat tunnis ehk viis protsenti kogu energiakulutustest.

Puusepa kinnitusel alaneb energiakulutuste vähenedes ammoniaagi omahind 10 krooni ühe tonni kohta. Aastas säästab see umbes kaks miljonit krooni.

Ammoniaagitsehh toodab ligikaudu 200 000 tonni ammoniaaki aastas. Seadmete tasuvusaeg on tema sõnul umbes 5--6 aastat. ETA

ASi Tartoil võlausaldajad otsustasid reedel firma likvideerida. Võlausaldajad kinnitasid ka pankrotitoimkonna ja valisid pankrotihalduriks senise ajutise halduri Villu Tragoni.

Tragon ütles, et ettevõtte likvideerimine tähendab eelkõige töötajate koondamist.

Ettevõtte võlgade suurust ei soovinud Tragon kommenteerida, kuna nõete esitamiseks on aega oktoobri alguseni. BNS

Pankrotistunud Läänemaa lihaühistule kuulunud Haapsalu lihakombinaadi ostnud ASiga Bigest sõlmitud ostu-müügileping on pärast 11kuulist maksmisega viivitamist kohtulikult vaidlustatud.

Ettevõtte pankrotihaldur Andres Rüütel, kellega Bigest sõlmis mullu augustis lepingu, esitas kohtule hagi müügitehingu lõpetamiseks.

Rüütel ütles eile, et Bigest pole ostusummat 1,6 miljonit krooni tasunud ja näitab oma käitumisega, et on varast küll huvitatud, kuid ei soovi selle eest maksta.

Kokku on lihaühistul võlanõudeid 2,9 miljoni krooni eest, millest suurim on 1,4 miljoni krooniga erastamisagentuuri oma. BNS

Eesti ei ole läbirääkimiste alustamiseks kaubavahetuse enamsoodustusrezhiimi kehtestamiseks saanud Venemaalt mingit vastust.

Välisministeeriumi välismajanduspoliitika osakonna juhataja Alar Streimann ütles, et Eesti ei oodanudki eriti, et suvel selles asjas mingeid muudatusi tuleks.

Eesti ja Venemaa kaubavahetuse enamsoodustusrezhiimi läbirääkimised on kevadest saadik paigal seisnud. Eesti saatis Venemaale riikidevahelise kaubavahetuse enamsoodustusrezhiimi lepingu versiooni, millesse Venemaa tegi korrektiive. Seejärel tegi Eesti ettepaneku kohtuda ekspertide tasandil ja alustada läbirääkimisi.

Eesti toodetele kehtivad Venemaal kahekordsed impordi tollimaksud. BNS

Ametiühingud nõuavad kolmepoolsetel läbirääkimistel valitsuse ja tööandjatega alampalga tõstmist 1200 kroonini.

Esmaspäeval arutasid palgaläbirääkimistel esitatavaid nõudmisi Eesti ametiühingute keskliit (EAKL) ja Eesti teenistujate ametiliitude organisatsioon (TALO).

Lisaks palga alammäära tõstmisele 670 kroonilt 1200 kroonile nõuavad ametiühingud elatusmiinimumi kehtestamist ja sotsiaalkindlustussüsteemi väljakujundamist.

EAKLi pressiesindaja teatas, et valitsus pole moodustanud delegatsiooni palgaläbirääkimisteks. BNS

Hetkel kuum