28. august 1996 kell 22:00

Eesti ettevõte toodab meditsiinitehnikat

Endotech Eesti toodab ka arstiriistade mehhaanikasõlmi, paneb kokku mitmesuguseid fiiberendoskoope ja tegeleb nende hoolduse ning remondiga. Firma eelmise aasta käive oli 1,7 miljonit krooni.

Pilvisto sõnul oli firma esialgne eesmärk valmistada Saksamaa jaoks pooltooteid. Aasta tagasi hakati kohapeal valmistama ka väikese läbimõõduga fiiberendoskoope, mida kasutatakse kõrva, nina, põie ja kopsu uurimiseks. Endotech Eesti fiiberendoskoopide hinnad algavad 75 000 kroonist, Saksa emafirma videoendoskoopide hind on kuni 230 000 krooni.

«Ekspordiga, mis moodustab 95 protsenti meie toodangust, turuprobleeme ei ole,» väitis Pilvisto. «Ideaalne oleks, kui suudaksime aasta jooksul toota 50 endoskoopi, meie viis inimest lihtsalt ei jõua sellist kogust valmistada.»

Saksamaa ja Eesti erakapitalil põhinev firma Endotech Eesti on üks lüli Saksa tuntud endoskoopide valmistaja Endo-Techi ketis. Ketti kuulub kokku viis iseseisvat firmat.

Pilvisto sõnul pakub Münchenis asuv emafirma Eesti firmale kuni 35 protsenti vahendustasu. «Meie vabadus on see, et saame oma kasumi suunata uuteks väljatöötamisteks ja osta vajalikke seadmeid ning aparatuuri,» lausus Pilvisto.

Alates kevadest on Endotech Eesti pakkunud Saksa firma toodangut Eesti haiglatele ja kliinikutele. Tallinna Nõmme haigla endoskoopia kabineti juhataja Einar Savisaare kinnitusel kasutab haigla komplektis Jaapani firma Olympus endoskoope ning Endo-Techi videokaamerat ja videoprotsessorit. «Pealegi on Endo-Techi toodang analoogidest odavam,» lisas Savisaar.

Südamekirurg Toomas Sulling viis Endo-Techi juhid ja Tartu südamekeskuses töötanud TPI peenmehaaniku haridusega Tõnis Pilvisto kokku 1992. aastal. Pilvisto sõnul on Endotech Eesti nüüdseks likvideeritud südamekeskusele ka raha teenida jõudnud.

Hetkel kuum