23. september 1996 kell 22:00

IMF jättis kullamüügi lahtiseks

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) kiitis heaks plaani osutada enam abi maailma vaeseimatele riikidele, kuid ei täpsustanud, kuidas ta seda teha kavatseb.

«IMF on valmis aitama väikse sissetulekuga liikmesriike järgmisse aastatuhandesse,» ütles IMFi peadirektor Michael Camdessus.

Camdessus, keda toetasid USA, Suurbritannia ja enamik teisi liikmesriike, oli teinud ettepaneku müüa vajaduse korral 5 miljonit fondi 104 miljonist untsist kullast, et aidata finantseerida vaestele riikidele mõeldud abiprogramme.

Kuid mõned riigid, nagu Saksamaa, Itaalia ja Shveits, olid ettepaneku vastu, väites, et IMF ei peaks müüma oma kulda, välja arvatud äärmise vajaduse puhul.

Camdessus ütles, et juhatus jõudis «mõistmisele» IMFi strukturaalse kohanemise sooduslaenu programmi (ESAF) pideva jätkumise kindlustamises. ESAF, mis laenab raha maailma vaesematele riikidele peaaegu ilma intressita, satub aastatel 200--2004 eeldatavasti ca 3,5 miljardi dollariga defitsiiti.

Suuremate liikmesriikide sissemaksed peaksid vähemalt osa sellest tühikust täitma, kuid Camdessus ja tema toetajad on väitnud, et ära tuleb müüa ka tagasihoidlik kogus fondi kulda. REUTER-ETA

Hetkel kuum