7. november 1996 kell 22:00

Õliliit avaldab protesti

Õliliit ei ole aktsiisimaksu tõstmise vastu, aga täitmata on valitsuse otsused aktsiisimaksu laekumise tõhustamiseks, selgitas Pärn. «Selles olukorras aktsiisi tõsta on äärmiselt ebaõige,» ütles ta. Pärna sõnul nõuab õliliit, et rahandusminister Mart Opmann täidaks valitsuse otsust keelustada ahjukütuse kasutamine mootorikütusena.

Arvutused näitavad, et diislikütuse sissevedu väheneb just aktsiisiga maksustamata ahjukütuse arvel, kinnitas kütusefirmade ühenduse tegevdirektor Aleksander Johanson. Milleks tõsta aktsiisi, kui see probleem on lahendamata, küsis ta. Johansoni sõnul puudub loogika, kui saamata jäänud diislikütuse aktsiisi arvel tõstetakse bensiini aktsiisi.

Üleeile otsustas riigikogu tõsta bensiini aktsiisi alates 1. jaanuarist 60 senti liitri kohta 1 krooni 80 sendini.

Valitsuse majandusnõuniku Hardo Pajula sõnul oleks aktsiisimaksu tõstmist võinud vältida riigivalitsemiskulude vähendamisega. Kütuseaktsiisi tõstmine ei paranda oluliselt ettevõtluskeskkonda, ütles Pajula. «Riigieelarve tasakaalus hoidmiseks oli see aga küllaltki mõistlik samm,» põhjendas ta samas.

See, et riigieelarvesse jäävad suured summad laekumata, on üks pool, kinnitas Henn Pärn. «Aga teine pool on see, et raha ju laekub kusagile, aga ta ei laeku mitte legaalselt tegutsevate firmade kätte,» jätkas ta. «Tähendab raha kanditakse mujale, aga kelle huvides ja kes seda soosib.»

Ahjukütuse mootorikütusena kasutamise keelustamise määruse täitmise eest vastutab rahandusminister Mart Opmann, kelle juhitav komisjon pole kütuseliitude juhtide väitel tegudeni jõudnud. «Me tahame teada, kas valitsus võtab midagi ette nende inimeste karistamiseks ja korra jaluleseadmiseks,» küsis Pärn. Tema väitel on imelik Opmanni tõdemus parlamendi ees, et 200 miljonit krooni mootorikütuse aktsiisi jääb tänavu laekumata. «See jääb kellegi tegemata töö eest laekumata,» märkis Pärn.

Aga aktsiisi tõstmisega kasvab ka inflatsioon, lisas Aleksander Johanson.

Kahtlemata suurendab kütuseaktsiisi tõstmine inflatsiooni, ent tasakaalust väljas eelarve tõstaks inflatsiooni veel rohkem, vastas Hardo Pajula.

Hetkel kuum