21. jaanuar 1997 kell 22:00

Kuidas valida kauplusesse õiget makseterminaali

Seoses maksekaartide hulga suurene-misega on üles kerkinud kauplustes ja teenindusfirmades kaartide kasutamisvõimaluste probleem.

Lühidalt öeldes soovib klient kaupade eest tasuda mitte sularahas, vaid maksekaardiga. Enamlevinud on nn kodumaised kaardid, nagu Hoiupanga maksekaart, Hansapanga maksekaart, lastekaart, noortekaart jt. Harvemini soovitakse oste sooritada rahvusvaheliste maksekaartide (Visa, Eurocard/Mastercard jt) abil.

Selleks et kaardiga osta saaks, peavad kaupmehe käsutuses olema maksekaartide jaoks tehnilised vahendid.

Kodumaised maksekaardid on reeglina nn deebetkaardid. Selline kaart eeldab ostu sooritamise hetkel raha olemasolu kaardivaldaja kontol. Asja kontrollimiseks tuleb müüjal läbi viia kaardi autoriseerimine.

Autoriseerimise käigus võtab POS-terminaal elektrooniliselt ühenduse kaardikeskuse või pangaga ning saab tavaliselt kinnituse, et kaardiga ost on aktsepteeritav. Kuna kaupluses olevad POS-terminaalid ja kaardikeskus (pank) on läbi modemiühenduse seotud tavaliste telefoniliinidega, võtab taoline operatsioon sageli häirivalt palju aega.

Probleemid maksete sooritamise kiiruse osas ei lahene enne, kui kaupmehed ja kaardikeskus (pangad) võtavad kasutusele kiiremad sidekanalid ja täiuslikumad maksesüsteemid.

I variant -- Kaupmees hangib spetsiaalsed kaarditerminaalid -- seadmed, mis paigaldatakse kassa(de) juurde -- ja nende kaudu toimub kaardiga ostmine. Neid kutsutakse ka POS-terminaalideks. POS-terminaale saab üldjuhul rentida pankadest või pankade kaardikeskusest, tellides sealt ühtlasi ka paigalduse ja müüjate väljaõppe. Tänu nn ristkasutuse süsteemile saab ühe panga POS-terminaali kaudu maksta ka teiste pankade maksekaartidega.

Kaupmehe kulutused I variandile --

- POS-terminaalide paigalduse ja väljaõppe tasu (ühekordne).

- POS-terminaalide rent (võib ka välja osta).

- Loovutada pangale paar protsenti nn kaardiostude käibest.

II variant -- Kaupmehel on kassasüsteem, mis võimaldab maksekaarte kasutada. Sellisel juhul ei kasutata eraldi POS-terminaale, vaid kaardiga ostmine toimub kassade ja nendega seotud kassasüsteemide kaudu. Kassasüsteem peab sisaldama vajalikke lisaseadmeid, sidevahendeid ja tarkvara.

Kaupmehe kulutused II variandile --

- Kassasüsteemi hind, paigaldus- ja hooldustasud.

- Loovutada pangale paar protsenti kaardiostude käibest.

Hetkel kuum