22. jaanuar 1997 kell 22:00

Ukraina ärisüda on Dnepropetrovsk

Dnepropetrovskis on tekkinud Ukraina võimsaimad erafirmad ja kommertspangad. Need, keda teeb kadedaks kohalike ärimeeste suur edu, süüdistavad neid kokkumängus riigi poliitilise eliidiga, kuna nii president Leonid Kut?ma kui ka peaminister Pavlo Lazarenko on pärit sellest linnast.

Dnepropetrovsk on kiiresti muutunud: peatänavale on tekkinud uhked erapoed ja kohvikud ning kevadel avatakse seal Ukraina esimene viie tärni hotell. Nende muudatuste taga on põhiliselt Ukraina kapital. Väidetavalt liikus Ukrainast mullu kapitali põhiliselt Küprose ja ?veitsi pangakontodele kuni 15 mld dollarit, millest on saanud Dnepropetrovski investeeringute põhiallikas. Samal ajal domineerib mujal Ukrainas USA ja Saksa kapital.

Edukaim valuutateenija ja uute eksporditurgude vallutaja on kohalik metallitööstus. Kuid kogu piirkonna dünaamiline areng on muutnud selle Ukraina suurimaks importööriks ja suuruselt teiseks eksportööriks.

Kolm suurt naftajuhtmetootjat Nikopol ning Lenini- ja Karl Liebknechti nimeline tehas on Vene Gazpromile põhilised torutarnijad. Teisest küljest on tänu Gazpromi gaasiekspordile tekkinud Ukrainas mitu suurt gaasitarnefirmat, millest suurim on Ühendatud Energiasüsteemid ning mis on saavutanud monopoolse asendi Dnepropetrovskis ja Donetskis. Firma on hakanud tõsist huvi tundma riigi elektrituru vastu, mille väärtus on 2,5 mld dollarit ja mille valitsus kavatseb tuleval aastal liberaliseerida.

Arenev majandustegevus on teinud Dnepropetrovski Privatbankist nelja aastaga Ukraina juhtiva kommertspanga. Lähtudes piirkonna arengust on panga strateegia suunatud itta ja Venemaale, kus luuakse klientidele kindlat maksearveldussüsteemi. Panga puudus on saladuskate panga aktsionäride ümber, kelle seas arvatakse olevat riigi juhtivaid poliitikuid, ja korraliku auditi puudumine. See tekitab majanduses tahtmatult küsimusi, näiteks kui põimunud võib Ukrainas olla riiklik ja erakapital.

Samal ajal ägeneb võimuvõitlus Ukraina juhtkonnas. Osa parlamendiliikmeid on arvamusel, et kaks aastat tagasi Dnepropetrovski kubernerist peaministriks tõusnud Pavlo Lazarenko poliitiline ja majanduslik mõju on sedavõrd kasvanud, et president Kut?ma püüab teda varsti võimult kõrvaldada. Kerge see pole, sest Lazarenkol on tugev tööstus- ja põllumajandus-lobby ning Dnepropetrovski ettevõtjate toetus. FT

Hetkel kuum