9. veebruar 1997 kell 22:00

Suund stabiilsusele

G7 rahandusministrite ja keskpankade juhtide kohtumise ühisavalduses tõdeti, et suurimad hälbed maailma valuutaturgudel on korrigeeritud ning et maailma majanduskasvu seisukohalt on soovitav peamiste vahetuskursside stabiliseerumine.

«Kinnitame seisukohta, et vahetuskursid peavad kajastama majanduse baasnäitajaid ning et liigne volatiilsus on ebasoovitav,» öeldakse avalduses.

Saksamaa liidupanga president Hans Tietmeyer ütles aga ettevaatamatult, et keskpanga sekkumise võimalusi kohtumisel ei arutatud. Sama kinnitas ka Suurbritannia rahandusminister Kenneth Clarke, kelle sõnul antud küsimuses kokkuleppele ei jõutud.

«Arvan, et turud haaravad kinni eelkõige Clarke'i ja Tietmeyeri sõnadest,» ütles CIBC Wood Gundy peaökonomist David Coleman.

«Näib et sellega on dollari tõusule antud roheline tee. Turule on suuna muutmiseks vaja tugevamat argumenti kui seekordne ühisavaldus,» ütles Coleman.

Pärast seda, kui dollari kurss pärast 1995. a kevade madalseisu tõusma hakkas, on dollar jeeni suhtes tõusnud 55 protsenti, 123 jeenini, Saksa marga suhtes 23 protsenti, 1,66 margani ning 18 protsenti Prantsuse frangi suhtes, kaubeldes tasemel 5.60.

Aasta algusest on dollar tõusnud enam kui 7 protsenti. Eelkõige teeb dollari kiire tõus muret Jaapanile. Nõrk jeen, mis seni on aidanud kaasa Jaapani ekspordi arendamisele, on hakanud ohustama riigi finantssüsteemi. Dollari tõus ähvardab paisutada niigi suurt kaubandusülejääki ning võib vallandada müügibuumi Tokio ebakindlal aktsibörsil.

Ülejäänud kuus riiki kinnitasid kohtumisel, et on dollari praeguse kursiga rahul.

Euroopas on valuutade nõrgenemine aidanud edendada eksporti ning kiirendanud majanduskasvu ajal, mil riigid püüavad valuutaliiduga ühinemiseks kärpida eelarvedefitsiiti.

Dollari tugevnemine on kahjustanud küll USA eksportööride positsioone maailma kaubaturgudel, kuid samas on impordi odavnemine hõlbustanud inflatsiooni kontrollimist.

Turud, mis teenivad eelkõige kursi kõikumisest, ei näe G7 kohtumises erilist takistust dollari tõusu jätkumiseks. Reedel kauples dollar pisut kõrgemal 1,66 marga ja 123 jeeni tasemest. Võrdluseks kauples dollar 1995. a madalseisu ajal 1,34 marga ning 80 jeeni tasemel. Analüütikute hinnanguil ei muutu keskpanga sekkumine aktuaalseks enne seda, kui dollar on tõusnud 1,80 Saksa marga ning 135 jeeni tasemele. REUTER-ÄP

Hetkel kuum